Yeni Fransa başbakanı Avrupa basınının gündeminde

Yeni Fransa başbakanı Avrupa basınının gündeminde
Fransa'daki kabine değişikliği, Avrupa basınının önemli gündem maddelerinden biri haline geldi

PARİS (AA) - Fransa'nın yeni başbakanı Manuel Valls, geçmişteki sözleri ve bazı konulardaki tutumu nedeniyle Avrupa basınının hedefi oldu.

Başbakanlık binası Matignon'da yapılacak törenle görevi, selefi Jean-Marc Ayrault'tan devralacak çiçeği burnunda başbakan Valls, Katalan genleri ve göçmen karşıtı tutumu nedeniyle Avrupa basını tarafından eleştiriliyor.

Fransa basını, Valls'in özellikle yabancı ve göçmenler için iyi bir tercih olmadığını vurgulanırken, Yeşillerin de durumdan büyük rahatsızlık duyduğuna dikkat çekti. Manuel Valls'in Romanlar için kullandığı "ülkelerinde kalıp oraya entegre olsunlar" ifadesi yeniden gündeme gelirken, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın "mücadele kabinesini" yanlış temeller üzerinde kurduğu görüşü dile getirildi.

Alman basını, başbakanlık koltuğundaki bu değişimin "Fransa siyasetine uzun ve tehlikeli etkileri" olabileceği yorumunu yaparken, Hollande'ın halkı memnun etmek için başka yollar araması gerektiğine dikkat çekildi. Kabine değişikliğinin, temelde hiçbir karşılığı olmadığı, söz konusu değişimin sadece "psikolojik bir harekat" olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Valls'in başbakan olmasının "Hollande'ın geleceği için büyük tehlike" olduğunu ifade eden İngiltere basını ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu iki ismin karşı karşıya yarışabileceği görüşünü dile getirdi.

 

- "Fransız hükümetinde bir İspanyol"

 

İspanyol basını da Valls'in İspanyol asıllı olduğuna dikkati çekerek, Hollande'ın, seçim galibiyeti sonrasında Katalan bir başbakana hükümet kurma görevi vermesini "garip" bir karar olarak değerlendirdi. El Mundo gazetesi, Fransa'da hükümetteki değişimi "mücadele kabinesinde bir İspanyol" ifadeleriyle değerlendirdi.

Valls'in Katalanca bildiğine, Barcelona taraftarı olduğuna vurgu yapan La Vanguardia ise yeni başbakanın, içişleri bakanlığından başbakanlık koltuğuna yükseldiğini sayfalarına taşıdı.

İtalyan Il Sole 24 Ore gazetesi ise Valls'in, hükümetin yeniden güvenini kazanmaya çalıştığı sağ seçmenin gözünde sadece "kukla" olduğu yorumunu yaptı. La Stampa gazetesi de başbakan ve cumhurbaşkanının kendi makamları için yeterli olmadığını iddia etti.

 

- Bulgarlar'dan "Fransa'da yerel seçim hükümeti devirdi" yorumu

 

Bulgaristan basını ise Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasına rağmen Fransa’daki seçim sonrası gündeme gelen hükümet değişikliğiyle ilgili gelişmelere fazla ilgi göstermedi.

Haber bültenlerinde komşu Türkiye’deki yerel seçim sonuçları ve AK Parti'nin başarısına geniş yer veren Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), “Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault ve hükümeti istifa etti” haberiyle, yeni hükümetin başına Manuel Valls’in geldiğini bildirmekle yetindi. BNT, nüfusu 9 bin kişiyi aşan en az 11 Fransız kentinin aşırı milliyetçi ve ırkçı Ulusal Cephe’nin eline geçtiğine vurgu yaptı.

Hükümet yanlısı Standart gazetesi de “Fransa’daki seçimler hükümeti devirdi” başlıklı haberinde, milliyetçilerin zafer elde ettiğini ancak Paris Belediyesi'nin başına hem sosyalist hem de İspanyol kökenli Anne Hidalgo’nun seçildiğini belirtti.

Trud adlı ülkenin en büyük ulusal gazetesi de “Holland açıkladı: Manuel Valls yeni başbakanınız olacak” başlıklı haberinde, Fransa’daki sosyalistlerin büyük mağlubiyetinden bahsetti.

Fransa'da ikinci turu dün tamamlanan belediye seçimlerinde, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) yüzde 42, muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) yüzde 49 oy almıştı. Seçimlerden yenilgiyle çıkan hükümetin, kabine değişikliğine gitmesi gündeme gelmiş, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande', İçişleri Bakanı Manuel Valls'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com