Yeni Fransa kabinesinde dış ticaret belirsizliği

Yeni Fransa kabinesinde dış ticaret belirsizliği
Dış ticaretin yeni hükümette Dışişleri Bakanlığı'na bağlanması tartışmalara neden oldu

PARİS (AA) - Fransa'da yeni kurulan hükümette Dış Ticaret Bakanlığı'nın Dışişleri Bakanlığı'na bağlanması, ülkede tartışmalara yol açtı.

Ülkede 5'inci cumhuriyetin en dar kabinesi olarak nitelendirilen ve Manuel Valls tarafından oluşturulan yeni kabinede, Dış Ticaret Bakanlığı'nın Dışişleri Bakanlığı'na bağlanması, kimi çevrelerce "akıllıca bir adım" olarak değerlendirilirken, bazıları da Ekonomi Bakanının durumdan pek memnun olmadığı görüşünü dile getiriyor.

Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg, görevi devralmasının ardından, konuya ilişkin sorulan sorular üzerine, açıklama yapmak için henüz erken olduğunu söyledi. Montebourg, kararın Başbakan Manuel Valls'in takdiri olduğunu belirtirken, resmi sürecin henüz bitmediğine işaret etti.

Diplomatik kaynaklar, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'a bakanlığın etki alanını genişleteceğine dair söz verdiğini belirtiyor. Dış Ticaret Bakanlığı'nın Dışişleri Bakanlığı'na katılmasıyla hem ticari açığın azalacağı hem de deniz aşırı ekonomik ticari faaliyetlerin artacağı değerlendirmesi yapılıyor.

Ancak Ekonomi Bakanı Montebourg'un yakın çevresi bakanın, dış ticaretin Dışişleri Bakanlığı'na bağlanmasından memnun olmadığını, dış ticareti kaptırmamak için mücadele edeceğini ifade ediyor. Konuyla ilgili resmi karar ise salı günü verilecek.

Önceki Başbakan Jean-Marc Ayrault hükümetinde, Nicole Bricq Dış Ticaret Bakanı olarak Ekonomi Bakanlığı bünyesinde görev yapıyordu. Dış Ticaret Bakanlığı, 1958'den 2012'ye kadar Ekonomi Bakanlığı'na bağlıydı ancak yeni hükümette Dış Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı bünyesine dahil edildi ve başına bir müsteşar atanacağı duyuruldu. 

Dışişleri Bakanı Fabius, 2012'de bakan olduktan sonra diplomatik ilişkilere ticaret bir boyut kazandırmayı istemiş, bu çerçevede Fransa'nın pazar payının düşük olduğu ülkelerle ilişkileri geliştirme hedefini dile getirmişti. Hollande'ın kabinesinin en deneyimli bakanı olan 67 yaşındaki Fabius, 1984'te 37 yaşında başbakan olarak görev yapmıştı.

Sosyalist hükümetin yerel seçimlerde aldığı yenilginin ardından kurulan yeni kabinede ekonomi yönetimine iki isim getirildi. En çok işsizlik ve vergiler nedeniyle eleştirilen hükümet, Ekonomi Bakanlığı'na Arnaud Montebourg'u, Maliye Bakanlığı'na ise Michel Sapin'i atadı.

Montebourg, daha önce Sanayi Bakanı olarak görev yaptığı dönemde kamu borçlarının düşürülmesi için baskı yapan Avrupa Birliği'ni sert şekilde eleştirmişti. Uzmanlara göre, ekonomi yönetimine bu iki ismin getirilmesi, hükümetin öncelikli hedefinin kötü giden ekonomiye çare bulmak olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com