Yeni gelir kaynağı kavak mantarı

Yeni gelir kaynağı kavak mantarı
Protein içeriği yönünden zengin, karbonhidrat ve kalori içeriği bakımından düşük değerlere sahip kavak mantarı, çiftçilere yeni alternatifler sunuyor.

Protein içeriği yönünden zengin, karbonhidrat ve kalori içeriği bakımından düşük değerlere sahip kavak mantarı, çiftçilere yeni alternatifler sunuyor.
Kütahya'nın Simav ilçesinde gelir getirici projeler kapsamında uygulanan kavak mantarı yetiştiriciliği denemelerinden olumlu sonuç alındı.
Alınan bilgiye göre, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İlçe Tarım Müdürlüğünün katkılarıyla geçen yıl Güney beldesinde çiftçi Salih Kaçmaz'a ait 1 dekar alanda kavak mantarı projesi uygulandı.
Vakıf tarafından 7 bin 500 lira harcanarak yapılan tesiste, 10 metreküp kavak ağacı gövdesi kullanıldı. 30?50 santimetre boylarında kesilen ağaç gövdelerinin üst kısımları yeniden 2'şer santimetre kesildi ve aralarına mantar miselleri ekilip, üst bölüm gövdeye çiviyle monte edildi.
Mantarlar uygun nem ve sıcaklık ortamında bırakıldıktan sonra üretim zeminine alınarak her gün birer saat kadar sulandı. Daha sonra türlerine bağlı olarak yüzde 70?80 nem ve 15?25 derece sıcaklıklarda mantarlar oluşmaya başladı.
Sürekli sulanan mantarlardan uygun şartlar oluşması halinde 3?4 yılda yaklaşık 2 tona kadar ürün alınabiliyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, bu yetiştiriciliği çiftçilerin kolaylıkla yapabileceğini belirterek, ''Zaten halkımız yabani kavak mantarını bahar mevsiminde bahçelerden toplamaktadırlar. Albenisi çok iyi ve ilaç kullanılmamış olan kavak mantarları rahatlıkla kendine pazarda önemli bir yer tutacaktır'' dediler.
Çiftçi Salih Kaçmaz da ilk ürünlerini geçen yıl vermeye başlayan tesisin bu yıl artarak ürün vermeye devam ettiğini bildirerek, ''Üretimi gayet kolay olan kavak mantarlarının kilosunu 6 liraya satışa sunuyorum. Çok lezzetli olan kavak mantarları vatandaşlar tarafından adeta kapışılıyor'' diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com