Yeni HSYK siyasete teslim!

Yeni HSYK siyasete teslim!
Taha Akyol bugünkü köşesinde AKP’nin başkanlık sisteminde yargı organı için önerdiği değişiklikleri eleştiriyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Taha Akyol bugünkü yazısının AKP’nin yeni anayasa çalışmaları kapsamında yargıda yapılacak değişikliklere ilişkin önerine ayırdı.
 
Yargı organlarında meydana gelecek değişimleri tek tek irdeleyen Akyol, bu modeli çok yanlış bulduğunu da yazısına ekledi.
 
İşte o yazıdan bölümler:
 
“AKP’nin yargı modeli
 
İktidar partisi önerdiği başkanlık sisteminde yargı organına nasıl bir yer vereceğini, dün Komisyon’a sunduğu taslakla açıkladı.
 
Taslakta adli ve idari yargı ayrımı devam ediyor ama Danıştay ve Yargıtay birleştirilerek tek bir “Temyiz Mahkemesi” kuruluyor. Yargıda içtihat birliği sağlanması bakımından bunu isabetli buluyorum.
 
Fakat öngörülen modelde Başkan’a ve Meclis çoğunluğuna yargının yapılandırılmasında o kadar geniş yetkiler veriliyor ki, bunun yargı bağımsızlığını zedelemesinden, adalet kurumlarına güveni sarsmasından endişe ederim.
 
HSYK NASIL OLACAK?
 
Önce adındaki “Yüksek” kavramı çıkıyor, yine 22 üyeden oluşuyor, Adalet Bakanı yine kurul başkanı, Müsteşar yine kurulda tabii üye... Kalan 20 üyenin 6’sı ülke genelinde hâkim ve savcılar tarafından seçilecek. Buraya kadar sorun yok. Fakat kalan 14 üyenin 7’sini Meclis çoğunluğu, 7’sini siyasi bir kişilik olan ‘Başkan’ seçecek!
 
Yargıtay’ın, Danıştay’ın ve Adalet Akademisi’nin HSYK’ya üye seçmesine son veriliyor.
 
Adalet Bakanı’nı ve Müsteşar’ı da katarsak, hâkimlerin atama, terfi ve disiplin işlerine bakan HSYK üyelerinin 16’sı siyasi erk sahibi olan Başkan ve Meclis (çoğunluğu) tarafından seçilecek... Hâkim ve savcıların kendileri tarafından seçilecek üyelerin sayısı ise sadece 6 olacak.
 

 
Siyasi gücün yargı üzerinde hayli etkili hale gelmesine yol açacak olan bu modeli çok yanlış buluyorum.” (CTE)

Yazının tamamı için tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22540404.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com