Yeni internet yasasında flaş gelişme

Yeni internet yasasında flaş gelişme
Gül sakıncalı bulduğu iki maddeyi onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni internet yasasında "çekincelerim var" dediği iki maddeyi onayladı.

Trafik bilgisi tanımı yoktu. İnternet kullanıcılarının iki yıl boyunca saklanacak internet trafik bilgisinin tanımının net olmaması ve mahkeme kararı olmadan TİB'in bu bilgilere ulaşabilecek olması Gül'ün birinci itirazıydı. Gül'ün itirazları sonucu getirilen düzenlemede trafik bilgisi tanımı netleştirilirken, ancak mahkeme kararıyla TİB'in bu bilgilere ulaşabilmesi imkanı getirildi.

GÜL'ÜN UYARISIYLA DÜZENLEMEYE EKLENEN BİR MADDE DE GERİ ÇEKİLDİ

Görüşmeler sırasında siber güvenlikle ilgili durumlarda mahkeme kararı aranmayacağı yönünde bir düzenleme yapılmak istendi. Ancak daha sonra bu düzenlemeden vazgeçildi. Kulislerde Gül'ün uyarısı üzerine bu maddenin geri çekildiği belirtildi.

Gül'ün tepkisini çeken bir diğer düzenleme de TİB Başkanı'na verilen resen yasaklama yetkisiydi. Resen yasaklama yetkisi kullanıldığında TİB yerine kararın doğru olmadığını iddia eden tarafın mahkemeye giderek itiraz etmesi gerekiyordu. Gül'ün yaptığı itiraz sonucu söz konusu düzenleme resen yasaklama yetkisinin kullanılmasının ardından TİB'in 24 saat içinde mahkemeye başvurması zorunluluğu getirilmesi şeklinde değiştirildi. Buna göre itiraz mahkemeye iletildiğinde mahkemede 48 saat içinde konuyla ilgili kararını verecek.  (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com