Yeni kabinede kim, kimdir?

Yeni kabinede kim, kimdir?
Kabinede değişen 10 yeni Bakan hakkındaki ayrıntılar Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından açıklandı

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından yeni kabineyi açıkladı. Son günlerin gündemini oluşturan rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna da değinen Başbakan Erdoğan: "Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı zaten adaylıkları ile ilgili şu anda bakanlıklarından aynı şekilde ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdirim içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımıza teklif ettiğim, kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor" diye konuştu.

Erdoğan yeni bir sürece girildiğini ifade ederken "Bu değişikliğimizin Bakanlar Kurulu'na, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Gecenin bu saatinde sizleri meşgul ettiğim için de kusura bakmayın diyorum. Hayırlı geceler diyorum"
dedi.

Yeni kabinedeki isimler ve haklarındaki ayrıntılı bilgiler ise şöyle:

BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI - EMRULLAH İŞLER ( BEKİR BOZDAĞ’IN YERİNE)Emrullah İşler, TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği yapıyordu.1960 yılında Ankara doğumlu, Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü mezunu olup profesördür. Yüksek lisansını ve doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında tamamladı.

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümünde Tefsir alanında yardımcı doçent olarak çalıştı. Daha sonra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalında yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanıyla görev yaptı.

Kazakistan ve Suudi Arabistan'da misafir öğretim üyeliği görevinde bulundu. Başbakan Başmüşaviri olarak çalıştı. Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI - AKİF ÇAĞATAY KILIÇ (SUAT KILIÇ’IN YERİNE)1976 Almanya doğumlu olan Akif Çağatay Kılıç’ın ailesi siyasetçi bir ailedir. Dedesi CHP’de 5 dönem Samsun’dan milletvekiliği görevini üstlenmiştir. Başbakan’la yakın oluşu, Kılıç’ın babası Sinan Kılıç’ın uzun yıllar Erdoğan’a doktorluk yapmasından geliyor. Siyasete Cüneyt Zapsu’nun danışmanlığını yaparak başladı.2004 yılından beri Başbakan Erdoğan’la çalışıyor. Başbakan’ın eski özel kalem müdür yardımcılığından bakanlığa yükselen Kılıç,2011 yılına kadar Başbakan’ın tüm iç ve dış gezilerinde kendisine eşlik ederken yabancı dile hakimiyetiyle tercümanlık görevi de yaptı. Çok iyi derece İngilizce ve Almanca bilgisine sahiptir. Samsun milletvekilidir.

Eski Bakan Suat Kılıç’la aynı ilden seçilmesi ve soyadı benzerliği de dikkat çekicidir.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI – AYŞENUR İSLAM ( FATMA ŞAHİN’İN YERİNE)1958 İstanbul doğumludur. Öğretim üyeliği görevinde bulunan İslam, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisinin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.

Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi, doktorasını ise Gazi Üniversitesinde yapan İslam, Ankara Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinde öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Çeşitli kitap ve makaleleri yayınlanan Bakan İslam, Yunus Emre Enstitüsü yönetim kurulu üyeliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü görevlerinde de bulundu.

İyi derece İngilizce biliyor. Evli ve 1 çocuk annesidir.

ADALET BAKANLIĞI – BEKİR BOZDAĞ (SADULLAH ERGİN’İN YERİNE)


 
1 Nisan 1965'te Yozgat doğumlu olan Bozdağ, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Bozdağ, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bozdağ, evli ve iki çocuk babasıdır. Bir süre kamu kuruluşunda çalıştı.Serbest avukatlık yaptı. AKP’nin kurulmasıyla birlikte Yozgat’ta AKP İl Teşkilatı kurucuları arasında yer aldı. Kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. AKP Grup Başkan vekilliği yaptı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI - EFKAN ALA (MUAMMER GÜLER'İN YERİNE)1965 Erzurum doğumlu Ala, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Son kabine revizyonuyla hükümete ‘dışarıdan’ giren ilk isim olmuştur. 1988'de kaymakamlık stajına başlayan Ala, iki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere’de hizmet içi eğitimden sonra, ikişer yıl Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli’de vali yardımcılığı yaptı. Efkan Ala İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı, Turizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu.

Batman valiliğinden sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atandı. Ancak Diyarbakır Valiliği ancak bir yıl sürdü; Ala, 8 Eylül 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararname ile Başbakanlık müsteşarı oldu; son 6 senedir, Başbakan Erdoğan'a "en yakın isim" olarak çalışıyor.

Edebiyata ve Türk Sanat Müziği’ne düşkünüdür. Hükümet’ten ya da TBMM grubundan gelen tüm kanun teklif ve tasarılarına katkı sunmasıyla da tanınıyor. Yolsuzluk ve rüşvet skandalından sonra görevden alınan İstanbul Emniyet Müdürü'nün yerine Aksaray Valisi Altınok'un getirilmesinin ardındaki isim olarak adı anıldı.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI -  FİKRİ IŞIK (NİHAT ERGÜN'ÜN YERİNE)13 Eylül 1965'te Gümüşhane'nin Babacan köyünde doğdu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. İyi düzeyde İngilizce ve Arapça biliyor. 2007-2013 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında Bölge Koordinatörü ve Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak Türkiye'nin değişik bölgelerinde 47 ilin sorumluluğunu yürüten Işık, 31 Ocak 2013'te TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığına seçildi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI - İDRİS GÜLLÜCE (ERDOĞAN BAYRAKTAR'IN YERİNE)1950 doğumlu Güllüce,evli ve beş çocuk babasıdır. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını Gebze Yüksek Teknoloji Üniversitesi'nde Yönetim Organizasyon alanında tamamladı. Libya'da mühendis ve yönetici olarak çalıştı. Özel sektörde bir sanayi kuruluşunun hissedarı oldu ve Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Kartal Belediye Meclis Üyeliği, 3 Dönem Tuzla Belediye Başkanlığı, Üsküdar Belediye Meclis Üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekilliği yaptı. Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri adlı bir kitabı da bulunan Güllüce, iki dönemdir İstanbul milletvekilidir.

Uzun yıllar Tuzla Belediye Başkanlığı yapan Güllüce, bir süre de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Vekilliği görevinde bulundu;ancak Başkan Topbaş ile yaşadığı anlaşmazlık üzerine görevden alındı. ancak aynı göreve yeniden seçildi. Anlaşmazlığın nedeni Topbaş yurtdışındayken ona vekalet eden Güllüce'nin Göztepe camisi için imza toplaması oldu.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI -  LÜTFÜ ELVAN (BİNALİ YILDIRIM'IN YERİNE)1962 Karaman doğumlu. Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi.

İngiltere'de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı. Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT'de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

Elvan, halen Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

AB BAKANLIĞI -  MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU (EGEMEN BAĞIŞ'IN YERİNE)Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Çavuşoğlu, ABD Long Island Üniversitesinde ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çavuşoğlu, 1993'te AÜ'de Avrupa Birliği Uzmanlığı eğitimini tamamladı.

23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulunan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.

EKONOMİ BAKANLIĞI -  NİHAT ZEYBEKCİ (ZAFER ÇAĞLAYAN'IN YERİNE)1961 yılında Denizli’de doğan Zeybekci, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi. Evli olan Zeybekci, çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor. İstanbul Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü'nde yüksek lisans, London Collage'de ekonomi eğitimi alan Zeybekçi, İstanbul ve Denizli'de yöneticilik görevlerinde bulundu.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com