Yeni MİT'te Müthiş Değişiklikler!

Yeni MİT'te Müthiş Değişiklikler!
Daha önce kurumun sitesinde MİT müsteşarlarının fotoğrafları bulunmuyordu. Fidan bir ilke de imza attı. Sitede Fidan'ın özgeçmişinin yanı sıra makamında çekilmiş bir fotoğraf da yer alıyor.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT'teki değişimi internet sitesinden başlattı. Siteye, bir sunuş yazısı yazan Fidan, 'Güçlü, dinamik, etkin, hareket kabiliyeti yüksek ve yaratıcı istihbarat yapılanmasının' şart olduğunu belirtti.

SUN TZU'YA ATIF: İlk strateji kitabının yazarı 'Sun Tzu'ya atıfta bulunan Fidan, istihbarat servislerinin ulusal güvenliğin sağlanması, ulusal menfaatlerin geliştirilmesinde vazgeçilmezliğini koruduğunu belirtti.

KAOSU ÖNLEMEK ZORUNDAYIZ: Fidan dünyanın iki farklı ucundaki insanların neredeyse bir kol boyu birbirine yaklaştığı bir dönemde insanlık tarihinin 21'inci yüzyıla taşıdığı zayıflık, nefret, düşmanlık, travma ve hırsların kaynaklık ettiği her türlü kaos merkezini önleme zorunluluğunun yaşamsal bir hal aldığını kaydetti.

DIŞ İSTİHBARAT: Daha önce dış politika konusunda da aktif görevler üstlenen MİT Müsteşarı, dış politika vasıtalarının çeşitlendirilmesini ülke güvenliğinin sigortası olarak nitelendirdi. Türkiye'nin maruz kaldığı bölgesel ve küresel krizlerin, terör tecrübesinin sürpriz gelişmelere hazırlıklı olunması zorunluluğunu getirdiğine işaret eden Fidan, yeni yeteneklerle donatılmış fonksiyonel bir istihbarat teşkilatının gerekliliğini vurguladı:

GEMİNİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ: Olası krizleri rüzgara benzeten Fidan, 'Belki çoğu zaman rüzgarın yönünü tayin edemeyiz ancak en azından geminin seyrini değiştirebilmeliyiz' sözleriyle krizlere karşı izlenecek yöntemi açıkladı. Fidan, global güvenlik ortamının küresel bir düzensizlik ve istikrarsızlık içinde muğlak ve çoğu zaman öngörülemez koşullarının Türkiye'ye dayattığı riskleri fırsata çevirme görevini de yerine getireceklerini kaydetti.

GÜVENLİK-ÖZGÜRLÜK DENGESİ: Fidan güvenliğin olmadığı bir ortamda özgürlüğün anlam ifade edip etmeyeceği belirterek, iki değer arasında hassas dengenin korunması tavsiyesinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com