“Yeni paket kısa vadede fayda sağlamaz”

“Yeni paket kısa vadede fayda sağlamaz”
Uşak Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Azmi Yılancıoğlu, yeni teşvik paketinin uzun vadede faydalı olmayacağını iddia etti.

Uşak Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Azmi Yılancıoğlu, yeni teşvik paketinin uzun vadede faydalı olmayacağını iddia etti.

5084 sayılı teşvik uygulamasının yeni teşvik paketinden daha yararlı olduğunu ve 5084 sayılı teşvik yasasının Türkiye genelinde uygulanmasını istediklerini ifade eden SMMMO Başkanı Azmi Yılancıoğlu, “5084 kısa vadede daha faydalı olur”dedi.
Küresel ekonomik krizin etkilerinin devam ettiğini hükümetin açıkladığı yeni teşvik paketinin Uşak'a bir şey kazandırmayacağını savunan Yılancıoğlu, “Son teşvik paketi bölgesel, sektörel ve kümelenme modelini içeriyor. Ancak kısa vadede bu paket hiçbir yarar sağlamaz. Oysa 5084 sayılı teşvik kısa vadede daha faydalı. Uşak'ta bin 900'ye yakın küçük ve orta ölçekli firma 5084'ten faydalanıyor. 27 bin işçi 5084 sayesinde kayıt altına girdi. Küresel ekonomik krizin yaşandığı bir ortamda Türkiye'de kısa vadede sonuç elde edebilmek için 5084 uygulanmalıydı. Yeni paketten eski işletmeler faydalanamayacak. Ancak eski teşvikten eski işletmelerde faydalanıyordu. Kriz nedeniyle zor durumda olan işletmeler 5084 bittiğinde üretim yapamaz hale gelecek. Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomi artacak. İlimizde 27 bin teşvikli işçi işini kaybetme tehlikesi yaşayacak. Yıl sonu itibariyle kademeli olarak 5084 sona eriyor. Hükümet şimdiden oluşabilecek istihdam ve üretim kaybını önlemek için çalışma yapmalıdır. Bunun yolu da 5084'ün Türkiye genelinde uygulanması olacaktır”dedi.
SSK ve vergi borçlarındaki taksitlendirmeden yararlanan ancak borçlarını aksatan esnafın borçlarının yeniden yapılandırılması için AK Parti Uşak Milletvekillerine yazdıkları mektuptan cevap alamadıklarını kaydeden Azmi Yılancıoğlu, taksitlendirmeden faydalanan ancak borçlarını ödeyemeyen esnafın tefecinin eline düştüğünü de iddia etti. Yılancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Sorunun çözümü için AK Parti milletvekillerine bir süre önce mektup yazmıştık. Bu mektubun cevabını hala alamadık. Bir an önce bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz. Çünkü borçlarını ödeyemediği için banka kredisi kullanamayan esnaf tefecinin eline düştü. Sorun çözülmezse esnafın durumu daha kötü hale gelecek”diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com