Yeni papa adayından ilk sinyal

Yeni papa adayından ilk sinyal
Papa 16'ncı Benedikt'in 28 Şubat'ta görevini bırakacağını açıklamasının ardından yerine geçebilecek favori isimlerden gösterilen Ganalı Peter Turkson, ''Papalık görevine gelişmekte olan ülkelerden birinin seçilmesi için doğru zaman'' dedi.

Afrika kıtasının ''en parlak'' papa adayları arasında gösterilen Peter Turkson, Afrika ve Asya'daki yeni kiliselerde ''yeterince olgun din adamı ve kardinalin yetiştiğini, bu kişilerin papalık kurumunda liderlik yapabilecek düzeyde'' olduğunu söyledi.
 
Üçüncü Dünya ülkelerinin gelişmek için kendi içinden çıkarttığı bir papaya ihtiyacı olmadığına ve Avrupalı papaların da bu görevi başarıyla yerine getirdiğine değinen Turkson, ''yine de 1,2 milyar Katolik'in yaşadığı dünyanın güneyinden seçilecek bir papanın oradaki insanların sorununun çözüme ulaşmasına katkı sağlayacağını'' ifade etti.
 
Turkson, kilise görevlerinde hala genellikle İtalyan ve Avrupalıların seçilmesine rağmen Kutsal Makam'ın yönetim organı ''Roman Curia''daki Afrikalı, Latin Amerikalı ve Asyalı sayısının hala yükseldiğini vurgulayarak, ''Bence kilise, Avrupalı olmayan bir papanın seçilmesine her zaman hazırdır'' diye konuştu.
 
Papalığın kolay bir görev olmayacağını ve bazılarının da bu makama gelmek istediğine değinen Turkson, kendisinin de bu adaylardan birisi olacağını sözlerine ekledi.
 
64 yaşındaki din adamı, Gana'nın Cape Coast Başpiskoposluğu görevindeyken 2003'te Papa 2. John Paul tarafından aynı ülkenin ilk Kardinali olarak atanmış, 6 yıl sonra ise Benedikt tarafından Vatikan'ın barış ve adalet işleri ile ilgilenen dairenin başına getirilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com