Yeni Şafak yazarı Başbakan'ı kızdıracak

Yeni Şafak yazarı Başbakan'ı kızdıracak
Kürşat Bumin bugünkü köşesinde örtülü ödenek ile ilgili bakın neler yazdı?

Yenişafak gazetesi yazarı Kürşat Bumin bugünkü yazısında, kullanımı tamamiyle başbakanlığa ait olan "Örtülü Ödenek"in en azından bir komisyon tarafından denetlenmesi gerektiğini yazdı. Bumin, Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde yaşanan "Parsadan" olayını örnek verirken, "Bir demokraside Meclis'ten gizlenebilecek bir devlet harcaması olabilir mi?" sorusunu da sormayı ihmal etmedi.
 
Kürşat Bumin'in yazısının ilgili kısımları;

 
".... Siz ne düşünürsünüz bilemem ama bana sorarsanız 'Örtülü Ödenek' adı verilen bu ödeneğin bugüne kadar olduğu gibi hepten örtülü olmasını günümüzün demokrasi anlayışına uygun bulmadığımı söylerim. 'Örtülü Ödenek' harcamaları 5018 sayılı Kanun'la şöyle tanımlanıyor: 'Örtülü ödenek, kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili hükümet icapları için kullanılmak üzere Başbakanlık bütçesine konulan ödenektir.'
 
......
 
Bu 'ödenek' ile ilgili 'kullanılma yeri, giderin kimin tarafından yapılacağı, hesapların tutulma ve kapatma yöntemi, gideri yapanın değişmesi halinde yeni yetkiliye hangi belgelerin aktarılacağı'nın Başbakan tarafından belirlendiğini de hatırlatalım. Demek ki, 'Örtülü Ödenek' denilen fasıl başbakanların 'belirlediği' gerek ve amaçlar doğrultusunda kullanılan, yapılan harcamalardan kimsenin haberdar olmadığı ve olamayacağı bir kaynaktır.
 
......
 
'Örtülü Ödenek'e ilişkin 'parlamento denetimi'nin olması gerektiğini ben de savunuyorum. Tamam adından ('örtülü') dolayı bu ödenekten yapılan harcamaların kuruşu kuruşuna 'medya'da yer almasını istemek olacak şey değildir. Ancak Meclis'te kurulacak ilgili komisyonlar bu ödeneğin nerelere-kimlere aktarıldığını da bilmeli ve sırasında denetleyebilmelidirler. Bir demokraside Meclis'ten gizlenebilecek bir devlet harcaması olabilir mi? "
(MUK)
 
KÜRŞAT BUMİN'İN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ....

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com