Yeni Şafak’ın ‘öngörü’ abidesi!

Yeni Şafak’ın ‘öngörü’ abidesi!
Erdoğan’ın akil tayin ettiği yandaş yazarlardan Hilal Kaplan sözde çekilme sürecinin en başından beri koyu destekçilerinden. Bugünkü yazısıyla gösterdiği öngörü(!) bizleri bir kez daha şaşırtmayı başardı.

Hilal Kaplan bugünkü köşesinden ‘PKK’ya güven olmaz, süreç iflas etmiştir vb.’ açıklamalarda bulunanları eleştirerek kendi öngörüsünü yazdı. Sürece dair kararların sadece Apo tarafından verilebileceğini iddia eden Kaplan, köşe yazısıyla aynı gün KCK’dan gelen açıklamayla birlikte ofsayda düşmüş oldu.

Hilal Kaplan’ın teröristlerin bile bitti dediği süreci gerçeklikten uzak bir şekilde ayakta tutma gayreti şaşırtıcı. Kaplan’ın yazısını ters köşeye yatıran KCK açıklaması ‘böyle olur yandaşın stratejisi’ dedirtti. Kaplan’ın durumu mizah dergilerine malzeme olabilecek bir talihsizlik. Ancak bugüne kadar sürdürdüğü polyannacı bu yaklaşım kendisine daha çok güldürecek gibi görünüyor.

Hilal Kaplan’ın bugünkü talihsiz yazısının bir bölümü:

Bayık'ın, Öcalan'ı ezerek bu kararı vermesi mümkün değil. Ayrıca daha iki hafta önce Celalettin Can'a verdiği röportajda 'Silahlı mücadeleyi düşünmüyoruz, başka yollar var' diyen Bayık'ın, iki hafta sonra silahla tehdit eder hale gelmesi, taktiksel ama son kertede faydasız bir söylem değişikliği doğrusu...

Özetle, çekilme hakkında da süreç hakkında da kararı PKK üzerinde belirleyici olacak kişi Öcalan'dır. Eğer örgüt, bu noktada Öcalan'ın 'stratejik konumu' olmadığını kanıtlayacak bir yola girerse, o zaman gidişat değişebilir.
Bayık'ın açıklamalarıyla ilgili en temel sorun, mevcut durumda 'elinde silah' tutmasa bile, dilinde silah olması; ne kendini ne de örgütü silahsız siyasetin diline adapte edemediğini göstermektedir.


Kaplan’ı ters köşeye yatıran KCK’nın açıklamasından bir bölüm:

Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur.

Bütün sorumsuz yaklaşımlarına rağmen yeniden AKP hükümeti ile Türk devletini demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü yönünde adım atmaya çağıran Eşbaşkanlık, “Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır. Ateşkes konumunda kalınması AKP'ye Önder Apo’nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir

(KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com