Yeni Şafak’ın sürmanşetinin arka planı

Yeni Şafak’ın sürmanşetinin arka planı
Adres aynı: Yandaş Yeni Şafak bir Bakan’a daha çaktı…

SANSURSUZHABER.COM ÖZEL - İktidara yakınlığı ile bilinen Albayraklar Grubunun patronajında çıkan Yeni Şafak gazetesi, bugün sürmanşetten Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı hedef alan bir haber yaptı. Haberde Bürokratlarını her fırsatta azarladığı söylenen Bakan Kılıç'ın bir bölge müdürünün de kanser olmasına sebep olduğu iddia edildi. Daha önce de UDH Bakanı Binali Yıldırım'a  'TAV Bakanı' diyerek tepki gösteren Yeni Şafak'ın Suat Kılıç haberi de oldukça tartışılacağa benziyor.
 
YENİ ŞAFAK BU HABERİ NEDEN YAPTI?
 
Daha önce de Suat Kılıç'a yönelik  haberleriyle bilinen Yeni Şafak'ın bu kez doğrudan bakanı hedef almasının arkasında daha büyük bir hesaplaşmanın olduğunu tahmin etmek güç değil. Ankara'da konuşulan bir iddiaya göre Albayraklar'ın akrabası olan Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun Genel Müdürü Hasan Albayrak ile bağlı olduğu Bakan Suat Kılıç'ın arası pek de iyi değil.
 
İddialara göre Suat Kılıç'ın göreve gelmesinden bu yana Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda köklü değişiklikler yapmasından Hasan Albayrak oldukça rahatsız. Yaşanan bazı olumsuzluklar üzerine kurum içerisindeki atama ve ihale tasarruflarının da doğrudan bakanlık tarafından yapılması iki isim arasındaki gerginliği giderek büyütmüş.
 
İşte bu noktada gazetenin bugünkü haberi görevden alma iddialarının da gündeme gelmesiyle Hasan Albayrak, patronajıyla akrabalık ilişkilerinin olduğu Yeni Şafak üzerinden kamuoyuna ve özellikle Başbakan'a bir mesaj vermeye çalışıyor, şeklinde yorumlanıyor.
 
CHP'NİN İDDASI YENİ ŞAFAK'IN SÜRMANŞETİNDE
 
Öte yandan Yeni Şafak, CHP'li İsa Gök'ün mecliste soru önergesi olarak verdiği 44 bin liraya alınan bir aracın 49 bin liraya satılması iddiasını da gazeteye yeniden taşımış O dönem Sözcü, Cumhuriyet ve Halk gazetelerinin manşetten verdiği bu haberin bugün Yeni Şafak'ta yer alıyor. 
 
YENİ ŞAFAK DAHA ÖNCE DE BİNALİ YILDIRIM'A TAV BAKANI DEMİŞTİ
 
Öte yandan bugünkü haber, akıllara gazetenin daha önce UDH Bakanı Binali Yıldırım için yaptığı TAV BAKANI haberini getirdi. Gazete o günlerde peş peşe yaptığı haberlerle, genelgeyle 40 limanda 40 terminal işletme hakkına da kavuşan TAV'a tanınan imtiyazların İstanbul Büyükşehir Belediyesini de en az 1.5 milyar dolar kaybetmesine neden olduğu iddia etmişti. Bu haberlerin çıkmasından sonra art arda yalanlama açıklamaları yapıldı. Fakat sonuç itibarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi HAVAŞ'ın Atatürk Havalimanı'ndan Anadolu yakasına düzenlediği seferleri iptal etti ve ihaleyi gazetenin patronajını yapan grup aldı.  
 
Son tahlilde geriye cevaplanmayı bekleyen ' ticari ve akrabalık ilişkilerini gazetecilik argümanlarıyla soslayarak menfaat elde etmek  ne kadar 'gazetecilik'tir sorusu kaldı. SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com