Yeni Şafak'ta ilginç gelişme

Yeni Şafak'ta ilginç gelişme
52 gazetecinin işine son mu veriliyor?

İbrahim Karagül’ün genel yayın yönetmenliğine getirilmesinin ardından tenkisata gitme kararı alan Yeni Şafak Gazetesi’nde gergin saatler yaşanıyor.

Dün gazetenin son 3 yıldır yazı işleri müdürlüğü görevini yürüten Özcan Ünlü ve İstanbul Eki’nin Yayın Yönetmeni ve Sağlık Editörü Mezin Tanrıseven’in yanı sıra Yazı İşleri’nden üç, diğer birimlerden ise dokuz kişinin gazeteyle ilişiği kesildi. İşten çıkarma operasyonunun süreceği ve 36 kişinin daha Yeni Şafak’la ilişiğinin kesileceği öğrenildi.

Şu saatlerde diğer arkadaşlarına da işten çıkartılma tebliğinin yapılmasını bekleyen Yeni Şafak çalışanları bu durumdan rahatsız. Karagül’ün göreve gelir gelmez, yıllardan bu yana devam eden maaşların geç ödenmesi sorununu çözmek yerine tenkisata gitme yolunu tercih etmesi, çalışanlarda hayal kırıklığı yarattı. Gazete çalışanlarının bugün itibariyle hala 2 maaşları ödenmedi.

’Muhafazakar kadro’ açılımı

İşten çıkartılanların çoğunluğunun İslami çevre dışından gelen ve uzun yıllardır gazete kadrosunda başarıyla hizmet verenlerden seçilmesi, "Yeni Şafak, artık sadece muhafazakar kadrolarla çalışacak" şeklinde yorumlanıyor. Köşe yazılarında ve TV’lerde yaptığı yorumlarda demokratik görüşler öne süren Karagül’ün, kadroda yaptığı ’muhafazakar kadro açılımı’ basın camiasında çokça tarşılacağa benziyor.
Diğer yandan gazete çalışanları, çıkartılanlara uygulanan ve iş kanunlarına aykırı yöntemlere de isyan ediyor. Geçmişte hakkında işten çıkartma kararı verilenlere, İnsan Kaynakları Servisi tarafından çağırılıp bu karar bildiriliyordu. Ancak yeni uygulamada çıkartılacak insanlar Hukuk Servisi’ndeki avukatlarca çağırılıyor. Avukatlar, çalışanlara "Yeni yayın döneminde sizinle çalışmayacağız. Ancak sizi işten atmıyoruz. Karşılıklı olarak anlaşma yoluna gideceğiz. 212 sayılı kanuna göre hakkınız olan tazminat tutarını değil bizim belirlediğimiz tutar üzerinden alıp bu anlaşmaya imza atarsanız, birkaç ay içinde öderiz" diyorlar.

Önce attılar sonra "İşe gelmedin" diye bir daha attılar

Gazete yönetimi, Türk basınında şimdiye kadar hiç görülmemiş yeni bir uygulamaya da giderek, işten çıkartılacakları yüzlerine söylenen ve ’karşılıklı anlaşma sözleşmesi’ni imzalamayı kabul etmeyen çalışanlarına kötü bir sürpriz daha yaptı.
İşten çıkarıldıkları için görev verilmeyen ve evlerine gitmeleri istenen gazetecilere, ’3 gün üst üste işe gelmedikleri’ gerekçesiyle İş Kanunu’nun 17. maddesi gerekçe gösterilerek tazminatsız işten atıldıkları telefonla bildirildi.

Geçmişte onlarca çalışanıyla mahkemelik olan Yeni Şafak Gazetesi’nin, son dönemde yaşanan kanunsuz işten çıkartma uygulamaları yüzünden çok sayıda tazminat davasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.
(MUT)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com