"Yeni Sağlık Yasası İnsanı 'Sağlıksız' Bırakacak"

"Yeni Sağlık Yasası İnsanı 'Sağlıksız' Bırakacak"
Gündemde çok önemli konuların olmasından dolayı diğer birçok önemli konun gözardı edildiğini belirten Okdelen, özellikle sağlık yasasında olumsuz değişikliklerin olduğunu vurgulayarak bu konu hakkında detaylı bilgiler verdi. Mecliste bulunan sağlık

Büyük Birlik Partisi Kütahya Merkez İlçe Başkan Suat Okdelen, yeni sağlık yasasıyla ilgili önemli bilgiler vererek, yeni yasanın vatandaşları çok zor durumda bırakacağını söyledi.

Gündemde çok önemli konuların olmasından dolayı diğer birçok önemli konun gözardı edildiğini belirten Okdelen, özellikle sağlık yasasında olumsuz değişikliklerin olduğunu vurgulayarak bu konu hakkında detaylı bilgiler verdi.
Mecliste bulunan sağlık yasa tasarısının yasalaşmasıyla birlikte inasanların birçok hakkını kaybedeceğini vurgulayan Okdelen, Sağlık ve sosyal güvenlik haklarında oluşacak kayıpları sıralayarak insanların bu yeni yasayla mağdur olacakları vurguladı.
'YENİ SAĞLIK YASA TASARSI TAMAMIYLA VATANDAŞIN ALEYHİNE'
Yeni sağlık yasa tasarının yasalaşmasıyla birlikte hem kadınların hem de erkeklerin zor şartlar altında yaşamaya başlayacaklarını vurgulayan Okdelen konuşmasında şu bilgilere yer verdi:
'Kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar, hem de erkekler için 65'e çıkarılacak. Emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000 'den 7,000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9,000 gün prime çıkacak. Emekli maaşları % 23 ila % 33 arasında düşürülecek. Yıpranma hakkı gasp edilecek. Aylık geliri 1390 YTL'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ila 475 YTL Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak. Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de 'katılım payı' adı altında bıraktı ücreti ödenecek. 'Katılım payı' gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak. Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak. Sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası Genel Sağlık Sigortası primi yatırmak, hatta bir de 'katılım payı' ödemek yetmeyecek. Şimdi bir de 'ilave ücret' adı altında para ödemek gerekecek.
Bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken Türkiye'de 'sigortalının çocuğuna bir ay anne sütü yeter 'mantığı geçerli olacak. Daha önce doğum yapan sigortalılara 6 ay süreyle verilmesi öngörülen altı emzirme yardımı bir aya düşürülecek.Hastalanan sigortalılara verilen iş görmemezlik ödeneği % 16 azalacak. Emekli Bağ-Kurlularının maaşından 10 yıl süreyle %10 oranında Genel Sağlık Sigortası primi kesilecek. Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak ve hastane kapılarından geri dönecek. Primini ödeyemeyen çiftçilerin pamuğuna buğdayına, üzümüne tütününe el konulacak.' şeklinde yeni yasa tasarısı içerisinde yer alan maddeler hakkında bilgi vererek halkı bu konuda bilinçli olmaya davet etti.
Vatandaşların bu konuda dikkatli olmalarını isteyen Okdelen, yeni sağlık yasasıyla vatandaşın sağlıksızlığa doğru sürüklendiğini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com