Yeni Seyyahlara İlham Oluyor

Yeni Seyyahlara İlham Oluyor
Kütahya doğumlu ünlü Seyyah ve Düşünür Evliya Çelebi'nin eserlerini örnek alan yeni seyyahlar yeni yorumlarını okuyucuyla buluşuyor. ODTÜ'lü Endüstri Mühendislerinin gezi hikâyelerinden kesitler sunan “SeyahatnamEM” adlı eser okuyucula

Kütahya doğumlu ünlü Seyyah ve Düşünür Evliya Çelebi'nin eserlerini örnek alan yeni seyyahlar yeni yorumlarını okuyucuyla buluşuyor. ODTÜ'lü Endüstri Mühendislerinin gezi hikâyelerinden kesitler sunan “SeyahatnamEM” adlı eser okuyucularıyla ile buluşturuldu.

GÜNÜMÜZ 'ÇELEBİ'LERİ ODTÜ'DEN...
25 Mart 1611 tarihinde, Kütahya'nın Zereğen Mahallesinde dünyaya gelen Evliya Çelebi, günümüzde pek çok seyyaha örnek olmaya devam ediyor. Medrese öğrenimini İstanbul´da tamamlayarak müzik ve yazı dersleri aldığı ifade edilen Çelebi'nin Kur'an'ı hıfsettiği belirtiliyor. Evliya Çelebi'nin sonraki yıllarında ise şairliğe özendiğini ve birçok el sanatlarında hüner kazandığı biliniyor.
Evliya Çelebi'nin eserleri birçok yeni seyyah tarafından örnek alınarak yeni 'Seyahatname'ler yayınlanıyor. ODTÜ'lü Endüstri Mühendislerinin gezi hikâyelerinden kesitler suna “SeyahatnamEM” de okuyucuları ile buluştu. Yaklaşık iki senelik özverili ve ortaklaşa çalışmanın ürünü olan 'SeyahatnamEM' adlı eserin; iş, üniversite, siyaset ve sanat arenasından 41 ODTÜ'lü Endüstri Mühendisinin deneyimlerini paylaşarak ortaya konulan bir eser olduğu yazarlarda tarafından ifade edildi.
'GEZİLEN YERLER YENİDEN BETİMLENDİ'
SeyahatnamEM'deki birçok macera ve gezi, sizi evinizden, yurdunuzdan, ve mevcut monoton hayatınızdan alıp, dünyanın farklı mekanlarına götüreceğini belirten yazarlar, eserin insanları hem güldüreceğini hemde duygulandıracağını belirterek, her yaştan okuyucuya hitap eden bir eser olduğuna dikkat çektiler.
SeyahatnamEM ile yazarlar dünyanın dört bir yanında neler yaptıklarını, neler yaşadıklarını kendi gözlerinden anlattıklarını belirterek, Afrika'dan Amerika'ya, Asya'dan Avustralya'ya, Bursa'dan Tirebolu'ya tüm coğrafyalarda yaşanan seyahat hikayeleri eserde okuyucuyla yeniden buluşturdukları için sevinçli olduklarını dile getirdiler.
'YAZARLAR SEYAHATNAME'Yİ YENİDEN YORUMLADILAR'
Kütahyalı olduğu bilinen büyük düşünür Evliya Çalebi'nin eseri 'Seyahatname'nin ilham olduğu günümüz 'SeyahatnamEM' eseri hakkında yazarlar şu değerlendirmelerde bulundular:
Yazar Buket Uzuner: 'Yazıların çok büyük bir ortak dili var. Elinizdeki SeyahatnamEM farklı coğrafyalarda farklı deneyim ve hikâyelerini çok farklı üsluplarla anlatan bir çok gezi yazısından oluşuyor. Yazanların yaşları, kuşakları, cinsiyetleri ve dünyaya bakışları farklı olmasına rağmen hepsinin referansı Türkiye, Türk kültürüdür.'
Gezgin Mehmet Yaşin: 'ODTÜ mezunu endüstri mühendislerinin dünyanın dört bir yanını anlatan yazılarını büyük bir keyifle okudum. Gördüğüm kentleri bu yazılar sayesinde bir kez daha andım, görmediklerimi ise görmüş gibi oldum, notlar aldım, gitme planları yaptım.'
Gezgin Haberci Coşkun Aral: 'Yüzbinlerce yıldan beri yaşam kalitesini hem kendisi hem de hemcinsleri için arttırmaya çabalayan insanoglunun en önemli özelliği ''meraklı insan' bizim topraklarda artık yok diye düşünürken sizlerle tanışmam sanırım bana bir güzel mesaj verdi. Daha fazla gezip kılcal damarlardan ana arterlere yolculukları arttıracağım ve genç kardeşlerimin çalışmalarına katkıda bulunup yeni seyyahlarla tanışacağım.'
41 ODTÜ'lü Endüstri Mühendisi tarafından hazırlanan SeyahatnanEM adlı eserinin bütün gelirleri ise ODTÜ'nün Burs Havuzu'na aktarılak.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com