Yeni stat müjdesi...

Yeni stat müjdesi...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'e üçüncü üniversite, yeni stad, turizm etkinlikleriyle istihdam için yeni projeler sözü vererek, "Eskişehir'i 2013 yılında Türk Dünyası'nın başkenti yaparak kültürel zenginliğimizi bütün dünyaya tanıtacağız. 1,

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'e üçüncü üniversite, yeni stad, turizm etkinlikleriyle istihdam için yeni projeler sözü vererek, 'Eskişehir'i 2013 yılında Türk Dünyası'nın başkenti yaparak kültürel zenginliğimizi bütün dünyaya tanıtacağız. 1,5 milyon olan turist sayısını 2,5 milyona çıkaracağız.
Uluslararası sermayenin, Ortadoğu sermayesinin Eskişehir'in potansiyelini daha iyi görmesi için özel tanıtım stratejileri geliştiriyoruz' dedi.
Başbakan Erdoğan, Odunpazarı'nda yoğun yağış altında coşkulu bir kalabalığa hitap etti. Eskişehir'de 68 yeni eseri hizmete açtıklarını, kentin çehresini değiştirdiklerini belirten Erdoğan, 'Eskişehir için Kültür ve Dışişleri Bakanlıklarımızı harekete geçiriyoruz. Eskişehir'i 2013'te Türk dünyasının başkenti yaparak kültürel zenginliğimizi bütün dünyaya tanıtacağız. Bütün Türk Dünyası Eskişehir'de birbirleriyle kucaklaşacak. Kırım'dan, Kazan'dan, Arnavutluk'tan, Kosova'dan, Romanya, Batı Trakya, Kafkasya ve bütün Türk Cumhuriyetlerinden gelen misafirlerimiz burada kardeşleri ve akrabalarıyla kaynaşacak. Eskişehir'de en çok önem verdiğimiz konulardan birisi de özellikle eğitimli genç nüfusa yönelik yeni istihdam alanlarının açılması. Bunun için Eskişehir'de havacılık sanayi, savunma sanayi, elektronik sanayi, yazılım sektörü, sinema tv sektörü gibi katma değeri yüksek yatırımların önünü açıyoruz. İşte o yüzden gençlerimizin daha nitelikli yetişmesi için bu ileri teknolojik alanlarda istihdam edilmesi için meslek yüksek okullarına büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki dönemde Eskişehir'e üçüncü üniversiteyi, yüksek teknoloji üniversitesini kazandıracağız. Bu noktada şu ana kadar yaptıklarımıza önümüzdeki dönemde çok daha fazlasını katacağız. Şimdi uluslararası sermayenin Ortadoğu sermayesinin Eskişehir'in potansiyelini daha iyi görmesi için özel tanıtım stratejileri geliştiriyoruz. Türkiye'nin olağanüstü potansiyellerini, yabancı bilim adamları ve girişimciler, malesef bizim muhalefetimizden çok daha iyi
görüyorlar' dedi.
Eskişehir'in Ortadoğu ve Avrupa'dan gelen turistler için bir cazibe merkezi haline geldiğini kaydeden Erdoğan, 'Odunpazarı Belediyesi'nin yürüttüğü, Türkiye'nin en büyük restorasyon projelerinden biri olan Odunpazarı Evleri'ni yaşatma projesi ile sadece geçen yıl buraya gelen 1,5 milyon turist Eskişehir ekonomisine 500 milyon liralık girdi sağladı. Bu yıl inşallah burayı görmeye 2,5 yerli ve yabancı turist gelecek. Eskişehire nasıl hızlı terni getirdiysek, çevre yolunun şehir geçişini nasıl tamamladıysak bu projeleri de tamamlayacağız. Bu yıl havaalanındaki çalışmaları tamamlıyoruz. Yeni stadın yapılması ve yeni gar binasının yapılmasını bizzat ben takip ediyorum. Şehrin ortasından geçen demiryolunun alta alınması ve uzun vadeli bir perspektifle gar ve çevre düzenlemelerinin yapılmasını bizzat takipçisi olacağım. Eskişehir'e 8,5 yılda nasıl destek verdiysek bundan sonra da vereceğiz. Hiç bir zaman Eskişehir'i hiç bir alanda ihmal etmedik. Her zaman Eskişehir'in yanında olduk' diye konuştu.
Eskişehir'in yüksek hızlı trenin doğu ve batı aksında merkezi olacağını da ifade eden Erdoğan, 'Eskişehir'e 1975 derslik yaptık. Yurt yatak kapasitesini artırdık. 79 yılda 90 kilometre bölünmüxş yol yapılmıştı, biz 8 yılda 213 kilometre yaptık. Cumhuriyet tarihinden 2,5 kat fazlasını yaptık. Eskişehir'e 8 bin toplu konut kazandırdık. Eskişehir Konya yüksek hızlı trenini başlatıyoruz. Yunusemre ile Mevlana bir kez daha kucaklaşacak. Köydes için 52 milyon harcadık. 2010 yılında tarımda 73 milyon destek verdik. 8 yılda 638 milyon lira destek verdik. Bir tane olan tomografi cihazını üçe çıkardık. MR yoktu. Şimdi 2 tane MR var. 89 olan diyaliz sayısını 176'ya çıkardık. 6 tane olan 112 istasyonunu 29'a, ambulans sayısını 42'ye çıkardık. Eskişehir adalet sarayını bitirdik. Az önce bir teyze yolumu çevirdi. Anahtarı gösterip, 'Allah razı olsun' dedi. Bak biz iki anahtar sallayan siyasilerden değiliz. O ne veriyorsa, beş mislini veriyoruz diyenlerden değiliz. Kılıçdaroğlu'nun akıl hocası bunlar. 'Sen bunları şimdi söyle gerisi kolay' diyor. İşte onun için çok çalışacağız. Müslüman bir sokulduğu delikten bir daha sokulmaz. Toplu konutta Ihlamur kent ve vadi şehri Eskişehir'e kazandıkdık. Karapınar Vadisi'nin ihalesi salı günü sonuçlandı. Karapınar Vadisi'nde 1500 konut, 5 yıldızlı otel ve kongre kültür merkeziyle prestij şehir oluşturacağız' diye konuştu.
Erdoğan'u yoğun yağışa rağmen coşkulu bir kalabalık izledi. Erdoğan zaman zaman mitinge katılanlara ıslanıp ıslanmadığını, yağmurluk dağıtılıp dağıtılmadığını sordu. Bir hayranı Erdoğan'a Eskişehirspor forması hediye etti. Erdoğan, 'kıskananlar çatlasın' diye tezahüratta bulunan vatandaşlhara, 'Hayır çatlamasın. Onları da aramıza alalım. Kazanalım, daha güçlü olalım. Anlatalım. Biz anlatıp görevimizi yapalım' diye konuştu.
Erdoğan, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Yılmaz Büyükerşen'i de, 'Biraz sonra büyükşehir başkanı bu hizmetleri ben yaptım der ha. Der der. Çünkü onun da yandaş, candaş medyası var. Bir tane iş makinesini büyükşehirin önüne koyar, bak bunları da ben yaptım der. Heralde bu oyuna gelmiyoruz, değil mi. Hızlı treni o yapmış, garı da o yapıyor. Eskişehir stadını da o yapıyor' diyerek eleştirdi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com