"Yeni Taipei Şehri, Türkiye ticari açılımı 2014" toplantısı

Yeni Taipei Şehri, Türkiye ticari açılımı 2014 toplantısı
Yeni Taipei Şehri Gelişim Komisyoneri Huey-Ching Yeh:

İSTANBUL (AA) - Yeni Taipei Şehri Gelişim Komisyoneri Huey-Ching Yeh, Türkiye’nin Tayvan için çok büyük potansiyele sahip bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye’ye bu sefer geliş sebebimiz, iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı artırmak" dedi.

Yeh, Tayvan Ticaret Merkezi tarafından organize edilen ve Tayvanlı iş adamlarının katıldığı "Yeni Taipei Şehri, Türkiye ticari açılımı 2014" toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yeh, bugün yapılan toplantıda 32 firmanın bulunduğunu, firmalardan pek çoğunun İstanbul’a ilk gelişi olduğunu söyledi.

Geçmişten bu yana Türkiye ve Tayvan arasındaki ticari ilişkilerin devam ettiğine dikkati çeken Yeh, Türkiye’nin Tayvan için çok büyük bir potansiyel ülke olduğunu ifade etti. Yeh, firmaların, Türk iş adamlarıyla görüş alışverişinde bulunacağını ve bu sayede ticaretin daha da gelişeceğini düşündüğünü vurguladı.

Toplantıya, Yeni Taipei Şehri hükümetini temsilen geldiğini belirten Yeh, "Şehrimiz 4 milyon nüfusuyla büyük bir şehir. Sanayi ise çok çeşitli alanlara dağılmış durumda. Tüketici ürünleri, ICT ve yeşil enerji gibi çok önemli sanayi dalları bu şehirde yerini alıyor" diye konuştu.

Yeh, Türkiye’ye bu seferki ziyaretlerinin sebebinin iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı artırmak olduğunu söyledi. Yatırımın ticaretteki çok önemli güç olarak düşünülebileceğini dile getiren Huey- Ching Yeh, "Ürünlerimiz teknoloji ürünleri. Şu anda yapmak istediğimiz şey ticareti artırmak. Aslında bu firmalarımızın Asya’da ve Çin’de yatırımları var. Türkiye’de böyle bir fırsat olursa yatırım yapmayı düşünebilirler" dedi.

Türkiye’ye kendileriyle birlikte gelen 32 Tayvanlı firmanın küçük ve orta ölçekli işletmeler olduğunu aktaran Yeh, ürünlerinin genel olarak kaliteli teknoloji ürünleri olduğunu ve yapmak istedikleri şeyin, Türkiye ve Tayvan arasındaki ticareti artırmak için ticari girişimlerde bulunmak olduğunu söyledi.

Yeh, temiz enerji, yeşil enerji konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine ise şunları kaydetti:

"Temiz enerji konusunda ülkemiz çok ileride. Tayvan’da bu ürünler, yeşil enerji konusundaki ürünler açısından çok iyi durumda. Üniversite kampüslerinde de yeşil enerji sistemleri kuruyoruz, öğrenciler buna çok ilgi gösteriyor. Eğer Tayvan’a gelirseniz, size bu konudaki ürünlerimizi gösterebiliriz. Çin’e ve Japonya’ya satışlarımız mevcut. Avrupa özellikle son yıllarda temiz enerji konusuna önem veriyor. Türkiye’de de bu konuyla alakalı çalışmalar var. Eğer fırsat olursa, anlaşılabilirse, Türkiye ile bu konuda da çalışma yapmak isteriz. Ayrıca yüksek tenolojili ürünler konusuna da önem veriyoruz. Tayvan bu konuda da ileride. Yurt dışına satış yaptığımız pek çok markamız var. Türkiye’de de var ve burada istihdam oluşturuyorlar."

Gıda ürünleri konusunda ise daha çok Çin, Asya ve Amerika’ya ihracat yaptıklarını aktaran Yeh, bunların daha çok hediyelik olarak tercih edildiğini anlattı. 

 

- "Türkiye ile Taipei arasında direkt uçuşların olması, ikili ilişkiler açısından çok önemli"

 

Yeni Taipei Şehri’nin Ankara Ekonomik ve Kültürel Misyonu Direktörü Philip Fan ise Türkiye’deki ekonomik ilerlemelerden dolayı Tayvan’ın Türkiye’ye ilgisinin arttığını ve "Türkiye’nin gelişen ekonomiler arasında yükselen bir yıldız olduğu" görüşüne katıldığını belirtti.

Fan, Türkiye ekonomisinin her geçen yıl daha iyiye gittiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Türkiye ile teknoloji ve sanayi alanında işbirliği yapılabilir. Ankara, İstanbul’dan daha küçük olmasına rağmen Ankaralı iş adamlarının Tayvan’a ilgisi arttı. Onların, çeşitli alanlarda ticaret yapabilmek ve ülkeyi tanımak üzere girişimde bulunduğunu biliyorum. Ayrıca Eximbank gibi birkaç bankanın Tayvan’daki bir bankayla anlaşması var.  Bu sayede yatırım yapmak isteyenlere kredi imkanı tanınıyor. Yatırımlarda daha çok makina, savunma sanayii ve otomobil parçaları gibi konularda işbirliğine gidiliyor. Tayvan bu alanlarda Türkiye’ye ürün satıyor. Türkiye’den olan talep ise daha çok makina, takım tezgahları gibi makinalar konusunda geliyor.

İkili ilişkilerin gelişmesinde direkt uçuşlar da önemli. Türk Hava Yollarının (THY), 2010 yılından bu yana Tayvan’da bir bürosu var ancak halen direkt uçuş için anlaşma yapılamadı. Tayvan’a pek çok ülkeden direkt uçuş var ve Tayvan’dan da ABD, Japonya, Fransa gibi ülkeler dahil pek çok ülkeye direkt uçuş var. Türkiye ile bu uçuşların başlamasının ikili ilişkilerde ve yatırımlarımızda olumlu etkisi olacağına inanıyoruz."

Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi (TAITRA) Türkiye Direktörü Patty Yen ise iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için Türkiye’den Tayvan’a, Tayvan’dan Türkiye’ye pek çok grup götürdüklerini ve çok sayıda etkinlik düzenlediklerini dile getirdi.

Yen, "27 Mart’ta Taipei’de bir etkinliğimiz olacak. Türkiye’den ve dünyadan 600 firma katılacak bu davete. Ben bugün buraya gelen heyetin, birbirilerine ürünlerini tanıtmaları açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yeni Taipei şehri çok önemli. En iyi kaliteli üretimi yapan firmaların bulunduğu bir şehir" dedi.

Bu arada organizasyon kapsamında İstanbul'a gelen Tayvanlı firmalar, toplantının yapıldığı otelde stant açarak ürünlerini sergiledi.

Huey-Ching Yeh de basın mensuplarıyla görüşmesinin ardından, gazetecilere firmaların stantlarını gezdirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com