Yeni verem aşısı yolda

Yeni verem aşısı yolda
Mevcut BCG aşısından daha etkili ve uzun süre koruma sağlayan verem aşısı geliştirilmesi yolunda önemli bir adım atıldı.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, fareler üzerinde yapılan deneylerde, genetik yapısı değiştirilen bir bakterinin tüberküloz mikrobunu vücuda girer girmez öldürdüğü görüldü. Araştırmayı yöneten, New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde görevli William Jacobs, mevcut BCG aşısıyla verem mikrobu "mycobacterium tuberculosis"in sadece büyümesinin yavaşlatılabildiğini, aşının koruyuculuk süresinin her zaman uzun olmadığını ve bazen ciddi yan etkiler görülebildiğini belirtti.
 
MİKROP TAMAMEN ÖLÜYOR
 
Yeni aşıda ise mikrobun tamamen öldüğünü gördüklerini kaydeden Jacobs, "Daha uzun koruyuculuk özelliği ve bakteriyi öldüren bir bağışıklık; yıllardır bunun hayalini kuruyorduk" dedi.
 
Bilim insanları araştırmalarında, tüberküloza neden olan mikroba yakın, ancak daha zararsız olan "mycobacterium smegmatis" bakterisindeki esx-3 genini çıkardı. Bu gen, bakterinin bağışıklık sistemi tarafından tanınmasını ve bunun sonucunda yok edilmesini engelliyor.
 
"Görünmezlik kalkanı" esx-3 geni olmayan bakteriler enjekte edilen kobaylara daha sonra verem mikrobu verildi, farelerin vereme karşı tam bağışıklığı olduğu görüldü. Kobayların bağışıklık sistemi verem mikrobunu yok etti.
 
Aşının koruyuculuğunda bağışıklık sistemindeki belirli hücrelerin etkili olduğunu belirten bilim adamları, CD4 yardımcı T-hücrelerinin diğer bağışıklık sistemi hücrelerini faaliyete geçirdiğini ve onlara, mikrobu bulmalarında yardım ettiğini kaydetti. Yapılan deneylerde ayrıca, sadece bu bağışıklık sistemi hücreleriyle bile aşı etkisi elde edildiği görüldü.
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, her yıl 2-3 milyon insan veremden ölüyor, saniyede bir kişiye verem bulaşıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com