"Yeni yapılacak müze Afyon'a katkı sağlayacak"

"Yeni yapılacak müze Afyon'a katkı sağlayacak"
Afyonkarahisar'da, şehrin tarihine, turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen 20 bin metrekare kapalı alana sahip modern bir müze yapılacak. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, İzmir karayolu kenarında Olimpik Yüzme yanındaki termal

Afyonkarahisar'da, şehrin tarihine, turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen 20 bin metrekare kapalı alana sahip modern bir müze yapılacak. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, İzmir karayolu kenarında Olimpik Yüzme yanındaki termal turizm bölgesinde yapılacak müzenin maliyeti 27 milyon TL. Müzenin ihalesi 3 Haziran 2011'de yapılacak.

Uzay üssüne benzeyecek müzede, uluslararası nitelikteki müzelerde aranan gerekli bütün üniteler bulunacak. Müze en son teknolojiyle yapılacak. Kesintisiz olarak gezilebilecek müzede, arkeoloji salonu, kent müzesi ve etnografya salonu, Zafer Yolu Cumhuriyet salonu yer alacak. Ayrıca, süreli sergi salonları, açık teşhir alanları, müze laboratuvarları, eğitim atölyeleri, depolar, idari bina, sosyal tesisler, 200 araçlık park alanı, tur otobüsleri park alanı, kafeterya, pastaneler, vitamin bar, yemek salonu, çocuk bakımı ve emzirme odaları, bayanlar için makyaj odaları ve sağlık merkezide olacak. Müzede, çağdaş bir müzede olması gereken bütün birimler yer alacak.
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclisi Başkanı Salih ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek ile birlikte belediye meclis salonunda basın toplantısı düzenleyerek yeni müzenin müjdesini verdi.
Toplantı konuşan Milletvekili Açba, şehir merkezindeki 8 bin 700 metrekarelik mevcut müzede bulunan çok sayıda arkeolojik ve etnografik eserin yıllardır yer ve kapasite darlığı nedeniyle sergilenemediğini söyledi.
8 bin 700 metrekarelik mevcut müzenin sadece üçte birinin kapalı alan olduğunu aktaran Açba, “Müzemiz hem arkeoloji hem de etnografik eserler yönüyle oldukça zengin. Çünkü Afyonkarahisar tarihi itibariyle Frig medeniyetinden başlamak üzere bütün medeniyetlere beşiklik etmiş, dolayısıyla bütün medeniyetlerin ürünü olan pek çok esen Afyonkarahisar'da mevcut. Bu özelliğiyle mevcut müzemiz bölge müzesi olacak nitelikte. Ama yer darlığı ve kapasite darlığı nedeniyle yıllardır sergilenemeyen arkeolojik ve etnografik çok sayıda eser mevcut. Depolarda adeta çürümeye terk edilmiştir. Terk edilmiştir diyoruz ama bunun bakamını düzenli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklara Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.” dedi.
Müze yapımı için bütçeden herhangi bir kaynak ayırmadıklarını ve harcamayacaklarını aktaran Açba, “Merkezdeki müze yeri TOKİ'ye verildi. Hazine arazisi olarak ta turizm bölgesinden 24 bin metrekarelik yer tahsisi yapıldı ve onun karşılığında TOKİ ile yapılan protokol çerçevesinde bu müzenin ihalesi gerçekleşecek.” diye konuştu.
Açba, müzenin turizm bölgesinde olmasının nedeninin, müzenin hem şehir halkı tarafından hem de yurtiçi ve yurtdışından gelen turistlerin rahatlıkla gezebilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Onun için yer tespitini özellikle turizme endekslemek suretiyle yaptıklarını dile getiren Açba, şöyle devam etti: “Bu bölgede termal turizm tesislerinin sayısı her geçen gün artıyor ve 15 güne kadar temelini atacağız dev spor kompleksi de bu alan içerisinde. Müzenin de burada olması gelecekte müzeye geleceklerin çok olacağını göstermektedir. Afyonkarahisar için geleceğe dönük turizm bölgesinde gerdanlık niteliğinde bir yatırım olacak.”
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da en çok yerli ve yabancı turistin ağırlayabileceği termal turizm bölgesinde, böylesine devasa bir müzenin şehre kazandırılmasının, ilin tarihine, turizmine, ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com