Yeni zamlar yolda!..

Yeni zamlar yolda!..
Hükümetin bütçe açığını kapatacak önlemler kapsamında yaptığı vergi düzenlemeleri enflasyonu nasıl etkileyecek? İktisatçıların yaptığı hesaplamaya göre, zamlar burada kalırsa yıllık enflasyonu 0.5 ila 0.8 puan yukarıya taşıyacak. Yeni zamların gelmesi bek
Piyasalar, özellikle otomotiv sektöründeki zamların son tüketici fiyatlarına ne kadar yansıyacağı konusunu anlamaya çalışıyor. 
 
Çünkü otomotiv firmaları, bazı vergi düzenlemelerini kendi karlarından karşılayarak satışlarını artırmayı hedefleyebiliyor. 
 
Buna karşın akaryakıt zamları doğrudan piyasaya yansıtılıyor. Üstelik akaryakıt zamlarının diğer tüm sektörler üzerinde de etkisi bulunuyor.
 
Doğalgaz ve elektriğe de zam bekleniyor
 
Yapılan vergi zamlarının bu seviyede kalması durumunda enflasyonu 0.5 ila 0.8 puan arasında artıracağını tahmin eden uzmanlar, yeni zamların gelmesini de bekliyor. 
 
Özellikle doğalgaza zam hazırlığı için çalışma yapıldığı yönünde haberler geliyor. Türkiye'deki elektrik üretimi içinde doğalgaz büyük bir yer tuttuğu için bu zam elektrik zammını da tetikleyecek. 
 
Tüm bu zamlar ilk 8 aylık bütçe açığının tahminleri aşması nedeniyle yapıldı. Geçen sene 2.1 milyar TL fazla veren 8 aylık bütçe bu sene 8.5 milyar lira açık verdi. (EAK)

CNN Türk
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com