Yeni Zelanda'da Şiddetli Deprem!

Yeni Zelanda'da Şiddetli Deprem!
Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde deprem meydana geldi. Çok sayıda binanın çöktüğü şehirde enkaz altında kalanların olduğu

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çok sayıda binanın çöktüğü şehirde enkaz altında kalanların olduğu ve hastanelere onlarca yaralının kaldırıldığı öğrenildi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), depremin merkez üssünün kentten 5 kilometre uzaklıkta olduğunu ve yerin 4 kilometre altında gerçekleştiğini açıkladı. Christchurch'te enkaz altında kalanları arama – kurtarma çalışmaları sürüyor. Polis yetkilileri, ölü olup olmadığını teyit etmeye çalıştıklarını duyurdu. Bir polis yetkilisi, çok sayıda kişinin ölmüş olmasından endişe ettiklerini dile getirdi.

Görgü tanıkları, şehrin merkezindeki meydanda bulunan ikonik Christchurch Katerdali'nin ağır hasar aldığını, iki otobüsün yıkılan bir binanın altında kaldığını bildirdi. Sokaklarda insanların panik içerisinde kaçtığı, yollarda çökmeler olduğu aktarıldı. Olağanüstü hal ilan eden Belediye Başkanı Bob Parker, halktan merkez meydanı boşaltmasını istedi.

350 bin nüfuslu turistik şehirde, 4 Eylül 2010'da meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki son depremde, binalarda maddi hasar meydana gelmiş ancak can kaybı yaşanmamıştı.


Mısır'daki "online demokrasi eylemcileri", çok fazla "eski yüz" içerdiğini söyledikleri geçici hükümetin istifa etmesi talebiyle yarın büyük bir gösteri çağrısında bulundular. Ordunun önderliğindeki yönetim üzerindeki baskıyı sürdürmek amacıyla planlanan ve "Meydan Okuma Salısı" adı verilen gösteriye, en az bir milyon kişinin katılması hedefleniyor.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un bir sayfasında, "İlk günden bu yana sloganımız 'Halk rejimi yıkmak istiyor' şeklindeydi. Tahrir Meydanı'na geri dönüyoruz ve orada kalacağız. Yüksek askeri konsey istediğini yapması için geride Mübarek'in hükümetini bıraktı" deniliyor. Mevcut hükümet üyelerinin büyük bölümü, devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından atanmıştı.

Facebook grubu, seçime kadar bir teknokratlar hükümeti kurulmasını istediklerini belirtiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com