Yeni Adli Yıl Başladı...

Yeni Adli Yıl Başladı...
Yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Kütahya ve Tavşanlı'da törenler yapıldı.

Yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Kütahya ve Tavşanlı'da törenler yapıldı.
Kütahya Adliye Sarayı bahçesindeki tören, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Baro Başkanlığı çelenklerinin Atatürk büstüne sunulmasıyla başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Çınar, adli yıl açılışı tebriklerini makamında kabul etti.
Vali Kenan Çiftçi, Çınar ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Nuh Kalkan'a, yeni adli yılın sağlık ve başarılarla geçmesini diledi.
Kütahya Hilton Garden Inn Oteli'nde adli yılın açılışı dolayısıyla verilecek kokteyl ve akşam yemeği ile Adliye Sarayında verilecek ikramların, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör saldırılarında şehit olan asker ve polislere duyula saygı gereği iptal edildiği bildirildi.
Törene, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, Jandarma Alay Komutanı Albay Bektaş Arslan, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Baro Başkan Vekili Avukat Naciye Elif Özaydın, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcileri, adliye personeli ve avukatlar katıldı.

-TAVŞANLI ADLİYESİNDEKİ TÖREN-

Tavşanlı Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende ilk olarak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söyledi. Daha sonra Tavşanlı Adliyesi çelengi, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Kütahya Barosu Tavşanlı Temsilciliği çelengi, Baro Temsilcisi avukatlar Sait Şükrü Eyüboğlu ve Ferruh Onur tarafından Atatürk Anıtı'na sunuldu.
Adalet Komisyonu Başkanı İlyas Develi, törende yaptığı konuşmada, adli yılın açılışını adalet aşkı ve heyecanıyla yaptıklarını söyledi.
Hak sahibine hakkını eksiksiz ve zamanında verebilmenin tek amaçları olduğunu belirten Develi, şöyle konuştu:
''Adaletten yoksun toplumlar, hak kavramları yanında iyiye ve güzele olan geleceğe dair umutlarını da kaybeder. Bizler gece başımızı yastığa koyduğumuzda rahat bir uykunun şartı olarak tek bir kararımızda dahi adaletsizliğe imza atmamış olmamızın rahatlığını ve yüce milletimize gereğince hizmet etmiş olmanın vicdanlarımızda haklı gururunu ararız. Adaletin tesisi toplumun nizamının yanı sıra gelecek için kaygı duymadan yaşamayı da sağlamak gibi fayda gösterir. Tüm bu duygu ve düşüncelerle kamu vicdanında adaletin gerçekleştiği kanaatini oluşturacak kararlara imza atacağımız yeni adli yılımızın tüm çalışanları ile adliyemize, baromuza ve tüm ilçemize hayırlı olmasını dilerim.''
Eyüboğlu ise yargının bağımsız olması gerektiğine işaret ederek, ''Yeni anayasa çalışmalarında, milli değerlerimize hassasiyet gösterilerek devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ön planda tutulmalı, toplumsal bir ayrışma, kalıplaşma ve husumet ortamı yaratılmamalıdır. Oluşabilecek en geniş uzlaşma ile Türk milleti ve çağa uygun bir anayasa yapılmalıdır'' dedi.

-AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ VURAL KAVUNCU-

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye'de, yeni bir adli yılın açılışının heyecanının yaşandığını bildirdi.
Ülkede son yıllarda demokratikleşme, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve Avrupa Birliği (AB) üyeliği hedefi doğrultusunda önemli reformlar yapıldığını hatırlatan Kavuncu, bu değişikliklerin kalıcı olması ve sürekliliğinin, toplum tarafından benimsenmesi ve uygulayıcıların bunları özümsemesine bağlı olduğunu belirtti.
Kavuncu, yargı organlarının işbirliği ve desteğiyle daha çağdaş bir yargı sistemi oluşturulması ve ülkedeki her vatandaşın hukukun tarafsız ve yargının bağımsız olduğuna inanacağı günün tesis edilmesi için çalışmalarının hız kesmeden süreceğine ve bu çalışmaların toplumun adalete olan güvenini güçlendireceğine ifade eden Kavuncu, şunları kaydetti:
''Bütün yargı çalışanlarımızın en iyi teknolojik şartlarda en iyi imkanlarla çalışması için gerekli tüm düzenlemeler yapılmakta, eksiklikler giderilmeye çalışılmakta, tam donanımlı adalet saraylarımız vatandaşlarımızın ve yargı çalışanlarımızın hizmetine sunulmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle yeni adli yılın ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, ilimiz adliyesinde görev yapan tüm hakim, savcı, avukat ve diğer yargı çalışanlarımızın yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünü sağlama mücadelesinde hepsine başarılar diliyorum.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com