Yeniçağ yazarından Hakan Fidan analizi!

Yeniçağ yazarından Hakan Fidan analizi!
Bir dönem Abdullah Gül'ün basın danışmanlığını yapmış olan Ahmet Takan Yeniçağ Gazetesi’ndeki köşesinden Erdoğan'ın "istihbaratta kopukluk olabilir" sözlerini irdeledi.

Gazeteci Ahmet Takan, Yeniçağ Gazetesi'ndeki köşesinde Hakan Fidan özelinde tüm istihbarat birimlerinin işleyiş ve ilişkilerine dair çarpıcı tespitlerde bulundu. Takan, Reyhanlı'yı da Fidan'ın başarısızlıklarından biri olarak değerlendiriyor.

Ahmet Takan'ın bugünkü yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Başkentin siyasi kulislerinde hafta sonu mesaisi yaptık. Gündemin ilk sıralarında, değişmez isim MİT Müsteşarı Hakan Fidan var. Kendisine direkt bağlı olarak İstihbarat Koordinasyon Kurulu Genel Sekreterliği’ni kuran ve bu kapsamda Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Merkezini MİT bünyesine alan Hakan Fidan’ın başı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı ile hiç de hoş değilmiş.

Malum; Fidan, “istihbaratın tek elde toplanması ve istihbaratın tek patronu olmak” için göreve geldiği günden bu yana büyük uğraş veriyor. Sızan iddialara göre; Fidan’ın bu operasyon için ayak direten Emniyetle girdiği kavganın şiddeti artmış. Emniyet, istihbaratı MİT’e devretmemekte direnince ve bunalım da had safhaya ulaşınca Hakan Fidan soluğu Başbakan’ın yanında alıp şikayetlerde bulunmuş. Denilen o ki; “Fidan’ın gözü, asıl Emniyet İstihbarat Dairesi’nin arşivinde bulunan bazı dosya ve kasetlerde...”

ADSIZ’da, sizlere bu satırları 30 Mart 2013’de ulaştırmıştım. Reyhanlı’daki kanlı patlamanın ardından patronu Obama’ya koşan “Muhteşem”, havaalanı açıklamasında istihbarat zafiyetini kabul etmedi ama “kopukluk” var dedi. “Muhteşemin” üzerinde çok durulması gereken sözlerini bir daha hatırlayalım;

“İstihbarat zaafı olduğu kanaatinde değilim. İstihbarat örgütlerimiz, gerek Emniyet İstihbarat, gerek MİT bu tür bir hareketliliğin olduğunu yakalama noktasında olduğuna göre demek ki burada ön bilgi alma durumu söz konusu. Ama burada emniyet teşkilatı ile istihbarat teşkilatı arasında bir kopukluk söz konusu olabilir. Buna yönelik olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu bu konuları araştırmak, bu işi ciddi bir şekilde ele almak üzere nerede bir zaaf belirtisi varsa, nerede bir zaaf varsa bu konunun gereğini tereddütsüz yerine getiririz. Aynı şekilde İçişleri Bakanıma da söyledim. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu da bu adımı atmalı. Başbakanlık Teftiş Kurulu da gerekli adımı atacaktır, ben yazılı talimatı verdim.”

Tablo çırıl çıplak ortada. Değil mi?..

Hakan Fidan’ın tek patronluk kavgasının acı sonuçlarından birini de savaş uçağımızın Suriye tarafından Akdeniz’de düşürülmesi olayında yaşamıştık. Başkentin güvenlik ve istihbarat birimleri, GES’in MİT’e devredilmesinden dolayı içine düşülen zafiyeti derinden büyük homurtularla tartışmıştı. Birçok hassas operasyonda TSK’nın gözlerinin kör, kulaklarının sağır edildiği yetkili makamlarda dile getirilmişti. Sonuç?..S ıfıra sıfır, elde var sıfır şeklinde ortaya çıkmıştı. Söylenenleri, ne “Muhteşem” ne de Hakan Fidan dinledi.

Özrü kabahatinden büyük olan “Muhteşem” şimdi çıkmış, lafı geveleyip “kopukluk”tan söz edebiliyor. Gereken neyse yapılacağını ilan ediyor!.. Sanki ülkenin güvenlik siboplarını felç eden kendisi değilmiş gibi..

Dahası var!..

Ama MİT’e de haksızlık etmeyelim!..

Çünkü, sandığınız gibi MİT bütünüyle Hakan Fidan’a teslim olmuş değil. MİT’te çeşitli vesilelerle görüşlerine başvurduğum birçok kaynak, Hakan Fidan’ın “kendi stratejilerini” çok dar kadro ile yürüttüğünden ve kurum içinde geçmişten gelen birçok tecrübeli isme kapılarını kapattığından şikayetçi. Hakan Fidan’ın uygulamalarından sıkıntı duyan çok sayıda tecrübeli MİT mensubunun varlığını, güvenlik koridorlarında ter döken herkes biliyor.

Peki!.. “Bu şikayetçilerle, şikayetlere ne oluyor” diye soracaksınız.

Cevap; Kendi aralarında “sohbet”ten öteye gidemiyor!.."
(IUE)

Yazının tamamı için tıklayınız...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com