“Yeraltı kaynakları ciddi bir şekilde araştırılmalı”

“Yeraltı kaynakları ciddi bir şekilde araştırılmalı”
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Kütahya'da yeraltı kaynaklarının ciddi bir şekilde araştırılması ve değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Kütahya'da yeraltı kaynaklarının ciddi bir şekilde araştırılması ve değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Görevine geçen ay başlayan Prof. Dr. Karaaslan, Simav ve Şaphane ilçelerinde kurum ve kuruluşların yöneticilerini makamlarında ziyaret etti.
Simav'da ilk olarak Teknoloji Fakültesi ve Meslek Yüksekokuluna gelen Prof. Dr. Karaaslan, burada yaptığı konuşmada, Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK) aldığı karar doğrultusunda Teknik Eğitim Fakültelerinin Teknoloji Fakültelerine dönüştürüldüğünü ve geçen yıl buralara öğrenci alınmadığını bildirdi.
Simav Teknoloji Fakültesine bu yıl öğrenci alınması için girişimlerde bulunduklarını belirten Prof. Dr. Karaaslan, ''Öyle zannediyorum ki, Simav Teknoloji Fakültesine bu yıl eylül döneminde ek kontenjanla öğrenci alabileceğiz'' dedi.
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal ve Belediye Başkanı Kasım Karahan'ı da makamlarında ziyaret eden Prof. Dr. Karaaslan, Eynal Kaplıcaları'nda verilen yemeğe katıldı.
Daha sonra Şaphane ilçesine geçen Prof. Dr. Karaaslan, DPÜ Şaphane Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.
Türkiye'deki 164 üniversite arasında merkez laboratuvarı olmayan tek üniversitenin DPÜ olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karaaslan, ''Merkez laboratuvarı kurulursa yeraltı kaynaklarıyla Türkiye'nin en önde gelen illerinden biri olan Kütahya'da madenlerle ilgili alan çalışmaları yapacağız. Kütahya, maden zengini bir ilimiz. Bor, manyezit, krom, bor asidi, alünit gibi önemli madenler çıkarılıyor. Kütahya'da yeraltı kaynakları ciddi bir şekilde araştırılmalı ve değerlendirilmeli. Türkiye'yi 2023 yılındaki hedeflere taşıyacak kurumlar, üniversitelerdir. DPÜ, öğretim kadrosunda sıkıntı var. 40 bin öğrencinin bulunduğu üniversitemizde 300 öğretim üyesiyle hizmet vermeye çalışıyoruz. Öğretim üyesi sayısını 1000'e çıkarmayı hedefliyoruz. Kısa vadeli projeler değil, uzun vadeli projeler üzerine çalışıyoruz. Güncelliğini yitirmiş bölümler yerine teknoloji ve bilime uygun bölümler açacağız. Günü kurtarma amacıyla değil, çocuklarımıza daha müreffeh bir toplum bırakmak amacıyla üniversitemizi araştıran, topluma değerler kazandıran bilim merkezi haline getireceğiz.''
Prof. Dr. Karaaslan'ın Şaphane Meslek Yüksekokuluna düzenlediği ziyarette, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yunus Erdoğan ve Prof. Dr. Yaşar Kibici'nin yanı sıra Şaphane Kaymakamı Zerrin Çay Beşikçi, Belediye Başkanı Ramazan Yeşildeniz, DPÜ Şaphane Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Soner Akkoç, daire amirleri, AK Parti İlçe Başkanı Murat Çakır, CHP İlçe Başkanı Nail Caner, MHP İlçe Başkanı Kazım Karaefe ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com