Yere seçimlere doğru

Yere seçimlere doğru
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Kocaoğlu:

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Aziz Kocaoğlu, gelecek dönemde önlerinde kapatılacak il özel idaresinin mallarını paylaştırılması gibi büyük bir problem olduğunu ifade ederek, "Umuyoruz mahkeme sürecine gitmeden İzmirliler'in malı olan bu mallar, genel meclisin bütün görevlerini üstelenen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin olur ve kentin kalkınması için kullanılır" dedi. 

Kocaoğlu, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) tarafından tarihi İzmir Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen etkinlikle işadamlarıyla bir araya geldi. 

İşadamlarına 10 yıllık görev süresinde yaptıkları çalışmalar ile gelecek döneme ilişkin projeleri hakkında bilgi veren Kocaoğlu, göreve geldiğinde 11 kilometre uzunluğunda olan raylı sistem hattını, bugün itibariyle Göztepe metro istasyonunun da devreye girmesiyle 97 kilometreye çıkardıklarını belirtti.

Raylı sistem hat uzunluğunun 30 Nisan'da açılacak Üçkuyular metro istasyonuyla 100 kilometreye, 30 Haziran'da İZBAN Torbalı hattının devreye girmesiyle 130 kilometreye çıkacağını kaydeden Kocaoğlu, gelecek 5 yıllık dönem sonunda ise 302 kilometre uzunluğa ulaşacağını bildirdi. 

- "Önemli olan kentin kalkınması"

Kocaoğlu, 10 yıldır belli bir anlayışla görevi sürdürdüklerini, bu çerçevede de yasal olarak yapmaları gereken belediyecilik görevlerinin yanında kentin ekonomik ve sosyal, kültürel yönden kalkınması için çalıştıklarını dile getirdi. 

Bu kapsamda sanayicinin, tarım sektörünün, turizm ve hizmet sektörünün sorunlarını çözmek için projeler ortaya koyduklarını ve bunları uyguladıklarını kaydeden Kocaoğlu, "Bizim kente bakışımız farklı. Biz, yerel yönetimin öncülüğünde sivil toplum örgütlerimizle birlikte 'kentin ekonomisini nasıl ayağa kaldırırız', asıl çözüm aramamız, cevabını bulmamız gereken konunun bu olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Kocaoğlu, kent kalkınmasında tüm sektörlerin sorunlarına eğilmekle birlikte turizm ve hizmet sektörünü kalkınmada lokomotif olarak gördüklerini ifade ederek, bu doğrultuda 400 milyon lira yatırımla yeni fuar alanı yaptıklarını, mevcut fuar alanının ise kongre ve sergi merkezine dönüştürüleceğini söyledi. 

Aynı anlayışla Karaburun, Çeşme, Urla ve Seferihisar'ın yer aldığı yarımadanın turizm açısından hareketlendirileceğini, İnciraltın'da bir sağlık kampüsü oluşturacaklarını dile getiren Kocaoğlu, turizmin gelişmesi için giderilmesi gereken en önemli ihtiyacın ise müze olduğunu söyledi. 

- İl özel idaresinin malları 

Kocaoğlu, müze için kent merkezinde halen tasfiye aşamasındaki il özel idaresine ait Sümerbank arazisini uygun gördüklerini ve bu konuda gerekli talepte bulunduklarını hatırlatarak, şunları söyledi: 

"İl özel idaresinin mallarını paylaştırılması gibi önümüzde büyük bir problem var. Bu işi sizlerin desteğinizle çözmek istiyoruz. Çünkü çok değerli araziler, oteller var. Bu konuyu il özel idaresini kaldıran yasa çıktığından bu yana sık sık kamuoyuyla paylaşıyoruz. Umuyoruz mahkeme sürecine gitmeden İzmirliler'in malı olan bu mallar, genel meclisin bütün görevlerini üstelenen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin olur ve kentin kalkınması için kullanılır. Tabi biz bu konuda tescilliyiz. Hiç mal satmadık, üstüne 1 milyar liralık mal aldık. Ne varsa satanlara karşı, kentin mallarını korumak gibi bir işimizin de olduğu bir vaka. Bu konuda tescilliyiz." 

 - Kemeraltı'na yeni işlev 

Kentin turizmde kalkınması için sadece otellerin yetmeyeceğini, insanların gittikleri şehirlerde o yerin tarihini görmek, yaşamak istediğini anlatan Kocaoğlu, bunun için Kadifekale-Agora-Kemaraltı aksında yapılan kamulaştırma, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları ile tarihi Roma Tiyatrosu'nun ortaya çıkarılması projesini anlattı. 

Kocaoğlu, bu aks içinde yer alan tarihi Kemeraltı'nın kent turizmi açısından büyük önem taşıdığını belirterek, şunları söyledi: 

"Kemeraltı bölgesinin 24 saat yaşaması gerekiyor. Orada butik oteller, sanat sokaklarının, galerilerin, tasarım sokaklarının oluşması gerekiyor ve belli yerlerde içkili yerlerin yapılması ile çok farklı fonksiyonlar yüklenerek 24 saat yaşaması gerekiyor. Bununla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bunların hepsini diğer işlerimizle birlikte İzmir'in hizmet sektöründe, turizm sektöründe, kültür sanat sektöründe kalkınmasını sağlayacağız. Bütün bu saydıklarımızı yapacak gücümüz de var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugün Türkiye'de en güvenilir ve finans yapısı en sağlam kurumlarından biri değil, kurumu. Devlet kurumu olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, kredibilitesi en yüksek, finans yapısı en sağlam, güvenilirliği itibarı her bakımdan en yüksek Türkiye'deki bir numaralı kurumdur. Türkiye'de Hazine'nin kredi notu BBB- iken İzmir'in notu AA+ ve bu ikisinin arasında tam 9 basamak fark var. Bu da İzmir'in 10 yıldır nasıl yönetildiğini, nasıl tasarruf edildiğini ve ne gibi projeler gerçekleştirildiğini gözler önüne seriyor."

Aziz Kocaoğlu, sunumunun ardından işadamlarının sorularını yanıtladı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com