Yerel kalkınma hamlesini gerçekleştirecek ekip sertifika aldı

Yerel kalkınma hamlesini gerçekleştirecek ekip sertifika aldı
Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesinde organize edilen 'Üniversite-Sanayi-Kamu İş Birliğinin Geliştirilerek Yerel Kalkınmaya Katkı Sağlaması'’ isimli proje sonunda düzenlenen sertifika töreni, Dumlupınar Üniversitesi'nde, Vali Şerif Yılmaz'ın k

Törende söz alan Vali Şerif Yılmaz, ''25 yıl önce Avrupaya gittiğimizde sorguya çekiliyorduk. Bugün ki şartlarla arasında büyük farklar olduğunu, Ülkemizin gelmiş olduğu seviyeyi görmek açısından çok önemli bir proje gezisiydi. Bundan sonra ki çalışmalarımız bu seviyeyi daha yukarılara çıkarmak için olacaktır. Artık 81 İlimizde de üniversite var. Üniversiteler, sadece öğrenci yetiştirmek için kurulan kuruluşlar değil, şehirlerin her anlamda lokomotifleridir. Şehirlerin gelişmesinde ve kalkınmasında hem maddi, hem manevi olarak, sosyal düzeyi değiştiren, öncü ve rehber yapılardır. 4 yıldır Vali olarak, 27 yıldır da mesleki anlamda ülkeme hizmet etmekteyim. Hiçbir Avrupa Birliği Projesi kapsamında yurtdışına gitmedim. Avrupa Birliği projesi kapsamında ilk defa gitmiş oldum. Kısa süre içerisinde gerçekleşen bu ziyaretin bile birçok güzel projeye, faaliyete sebep olacağını düşünüyorum. Katılımcıların bile kendi aralarında bağlar oluşturup yeni fikirlere ve yeniliklere yol gösterici olacağını görüyorum. İlimiz yetişmiş insan gücünü içinde barındıran bir yapıda. Üniversitemizde ülkemizin önde gelen üniversiteleri arasındadır. Bunları birleştirip güzel bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Sanayicimiz var, sermayemiz var ama hala bir sanayi şehri değiliz. Bunun hayata geçirilmesi için hep beraber iş birliği içinde hareket etmemiz gerekiyor. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız ki 2023 hedefini sağlamamız açısından daha hızlı ilerleyebilelim. Gittiğimiz ülkelerde yapılan çalışmaları gördükten sonra, bizler eğer aynı seviyede çalışmaya devam edersek, rekabet edemez ve ilerleyemeyiz. Hem sanayicimizin, hem üniversitemizin, hem kamu kurum ve kuruluşlarımızın, kısaca tüm karar verme mercilerimizin, yeni ufuklara, yeni vizyonlara, yeniliklere ihtiyacı var. Gittiğimiz yerlerde gördüklerimizi ülkemize uyarlayarak çalışmamız gerekiyor. Bu ortamları devamlı oluşturarak bilgi akışını ve paylaşımını sağlamalıyız. Ayrıca şunu önemle belirtmek isterim ki; Avrupa Birliği hibelerinden yeteri kadar yararlanamıyoruz. Değerli öğretim üyelerimize de bu noktada büyük görevler düşüyor. Avrupa Birliğinden almamız gereken kaynakların büyük bir kısmı geri gidiyor. Bu kaynakların Türkiye’ye aktarımı için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. 2014’ten itibaren bu hibe programından çıkıyoruz. Gelişmekte olan ülkeler için yapılan hibe programlarından gerektiği şekilde istifade edilmelidir. Değerli hocalarımıza da; hem sanayicilerimize, hem de kamu kurum ve kuruluşlarına bu noktada yön gösterici, yardımcı olma görevi düşüyor. Son olarak tüm katılımcılara ve misafirlere bizimle birlikte oldukları için teşekkür ediyorum " diyerek sözlerini noktaladı.
Vali Şerif Yılmaz konuşmalarının ardından proje katılımcılarına sertifikalarını verdi.

Sertifika törenine, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, protokol mensupları, öğretim üyeleri ve davetliler katıldılar. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com