Yerel seçime doğru

Yerel seçime doğru
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldırım: - "Seçimlerden sonra sayın Aziz Kocaoğlu'nu ziyarete gideceğim, çayını içeçeceğim ve geçmiş olsun dileklerimi ileteceğim

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret ederek, çayını içeceğini ve "geçmiş olsun" dileklerini ileteceğini söyledi.

Yıldırım, AK Parti Karabağlar Seçim Koordinasyon Merkezi açılışının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Ben 46 yıldır Bornova'da yaşıyorum ve 30 Mart akşamı zaferle evime gideceğim. Peki sayın aday, siz hangi şehirdeki evinize gideceksiniz, 30 Mart'tan sonra sizi İzmir'de görebilecek miyiz?" sözlerinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, seçim sonrası Kocaoğlu'nu ziyarete gideceğini belirterek, "Çayını içeceğim ve geçmiş olsun dileklerimi ileteceğim" diye cevap verdi.

Aziz Kocaoğlu'nun "10 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni borçla devraldığı" yönündeki sözlerine de cevap veren Yıldırım, Kocaoğlu'nun 10 yıl önce Ahmet Piriştina'nın vefatıyla belediye başkanlığına atama yoluyla geldiğini hatırlattı. "Eğer o gün belediye borç batağında ise her halde efsane başkanın kemikleri sızlıyordur" diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kimi şikayet ettiğini anlayabilmiş değilim, sayın Piriştina'ya büyük bir saygısızlık olarak görüyorum. İzmir'de efsane başkan diye bilinen Piriştina'dan devraldığı belediyeyi böyle tanımlıyorsa, her halde en büyük haksızlığı yapmış oluyor. Bunu İzmirlilere havale ediyorum. Ayrıca da o dönemi araştırmak, sayın Pirişitina belediyeyi ne kadar borçla devretti bir görmek lazım. Kaldı ki sayın Piriştina çok büyük projeleri ya başlatmış ya da bitirmiştir. Büyük kanal projesi, metro projesini başlatmış, İzmir'in yapısal sorunlarına el atmış, Kordon düzenlemesini başlatmış efsane bir başkandı. Ondan enkaz devraldım, gırtlağa kadar borçla devraldım diyorsa başkan baltayı taşa vurmuş demektir."

İzmir'i bir ekiple yöneteceklerini, Binali Yıldırım dediğinde ekibini kast ettiğini belirten Yıldırım, ekip olarak 11 yıldır Türkiye'nin her tarafına hizmet götürdüklerini işin başında orkestra şefinin olmaması durumunda istenilen ahengin yakalanamayacağını söyledi.

Yıldırım, Kocaoğlu'nun "Bana değil namuslu insanlara oy verin" sözlerine ise "Başkan 'bana oy vermeyin kimi namuslu biliyorsanız ona oy verin' demiş, el hak Allah için doğru söylemiş. Doğru söze ne diyelim" cevabını verdi.

Binali Yıldırım, seçim koordinasyon merkezinin açılışındaki konuşmasında ise 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde göreve geldiklerinde, İzmir'in birikmiş bütün sorunlarını tek ter ele alarak çözeceklerini söyledi. Karabağlar'ın kara bahtının sona ermesine sayılı günler kaldığını, 1 Nisan'da ilçenin AK Parti'nin aydınlık günlerine kavuşacağını belirten Yıldırım, kentin sorunlarını iyi bildiklerini ifade ederek "İzmir'in su ile ilgili sorunlarını biliyoruz. Sudaki kademeli fiyatı kaldıracağız. Su medeniyettir, temizlik bizim dinimizin gereğidir. Suya kısıtlama getirmek yok. İstediğiniz gibi kullanacaksınız. Biz sadece Türkiye'nin değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de su sorununu çözüyoruz. Denizin altından adaya su götürüyoruz" dedi.

Karabağlar'da coşkulu bir kalabalık gördüğünü, gözlerdeki sevincin Karabağlar'ın aydınlık geleceğinin müjdecisi olduğunu ifade eden Yıldırım, CHP'li belediyeleri eleştirdi. Yıldırım, şunları söyledi:

"2009 seçimleri öncesinde Karabağlar'a gelip size sözler verdiler. Seçim oldu tüm İzmir'de olduğu gibi Karabağlar'da da mevcut yerel yönetime büyük kredi açtınız. Onlara inandınız, güvendiniz ama onlar sayılı gün 5 yıl gelip geçecek, bir daha seçim olacağını unuttular. Seçimden sonra size kucak açacaklarına kapılarını kapattılar. Gün bunun hesabını sorma günüdür.

Kentsel dönüşüm ağızlarında sakız gibi... Kentsel dönüşüm deyince onlar için yağmur yağdığında kentin göle dönüşmesi akla geliyor. Ama biz AK Parti belediyeciliğinde sizin rızanız olmadan, sizin isteğiniz olmadan tek bir tuğlayı bile yerinden oynatmayacağız. Biz yıkmaktan, kırıp dökmekten anlamayız, sadece yapmaktan anlarız. Şehri imar etmeye geliyoruz. Biz bunları da yapacağız, 500 bin Karabağlarlı hemşehrimizin gönüllerini de yapacağız."

35 İzmir 35 projenin hızla yürüdüğünü, 35 projenin 18'nin temelini geçtiğimiz hafta attıklarını söyleyen Yıldırım, en son Karşıyaka ve Göztepe'ye iki stadın yapımına başlandığını dile getirdi. Yıldırım, AK Parti'nin 11 yılık iktidarına bakıldığında Türkiye'nin her köşesinde dağ gibi sorunların, dağ gibi eserlere dönüştüğünün görüleceğini ifade ederek, Karabağlar'a da çoğunluğu eğitim ve sağlık alanında olmak üzere 550 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Yıldırım, seçim sonrasında Karabağlar'da yapacakları ilk icraatın, meslek eğitim kursları açarak mobilya ve optik sektörüne yönelik ara eleman yetiştirmek olacağını dile getirdi.

Muhabir: Ali Riza Karasu
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com