Yerel seçime doğru

Yerel seçime doğru
YSK, bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılan aday adayının, o partinin aday listesinin seçim kurularına verimesinden önce aday adalığından ayrılması halinde, başka bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılabileceği gibi partisinden istifa etmesi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılan aday adayının, o partinin aday listesinin seçim kurularına verimesinden önce aday adalığından ayrılması halinde, başka bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılabileceği gibi partisinden istifa etmesi koşuluyla bağımsız aday da olabileceğine karar verdi.

Kurul, MHP, CHP, Saadet Partisi, BDP ve AK Parti temsilcilerinin, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili, merkez yoklaması usulüyle aday adayı olan kişilerin aday gösterilmedikleri siyasi partinin dışında başka bir siyasi partiden aday gösterilmelerinin koşullarının alınacak ilke kararı ile belirlenmesi yönündeki başvurusunu değerlendirdi.

Anayasa'nın 67. maddesine göre, "Vatandaşların, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahip" olduğu belirtilen kararda, ilgili kanun hükümleri kapsamında adayların belirlenme yöntemleri anlatıldı.

Buna göre, 2820 sayılı Kanun'un 37. maddesi uyarınca siyasi parti adaylarının tespitinin, önseçim ya da aday yoklaması ile yapılabileceği, önseçim veya aday yoklaması yapılmayan yerlerde, siyasi partilerin merkez yoklaması veya diğer usullerden biri veya birkaçı ile aday belirleme yetkilerinin bulunduğu, partilerin merkez yoklaması dışındaki parti aday seçimlerinin seçim kurullarının yönetim ve denetimi altında yapıldığı ifade edildi.

Bu kapsamda, merkez yoklaması ile aday belirleme yetkisinin siyasi partilerin yetkili kuruluna ait olduğunun kabul edilmesi gerektiği belirtilen kararda, şunlar kaydedildi:

"2820 sayılı Kanun'un 40. maddesinin üçüncü fıkrasındaki, 'bir partiden önseçim veya merkez adaylığı yoklamasına katıldıktan sonra başka bir partiden merkez adayı gösterilemez' amir hükmünün, seçim kurullarının denetim ve gözetiminde yapılan önseçim ya da merkez adaylığı yoklamasına katılan aday adaylarının başka bir partiden aday olamayacağına yönelik olduğu, bir siyasi partinin merkez yoklamasına katılan aday adayına ilişkin bulunmadığı şeklinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Esasen, siyasi partinin yetkili kurulu marifetiyle merkez yoklaması şeklinde yaptığı aday tespiti işlemi seçim kurullarının yönetim ve denetimi dışında gerçekleştirildiğinden, siyasi partilerin iç işleri niteliğini taşımaktadır.

Bu itibarla bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılan aday adayının, o partiye ait aday listesinin il/ilçe seçim kurullarına verilmesinden önce aday adaylığından ayrıldığı takdirde, partisinden olan aday adaylığından vazgeçmiş sayılacağından, başka bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılabileceği gibi partisinden istifa etmesi koşuluyla bağımsız aday da olabileceğine karar vermek gerekmiştir."

Muhabir: Ferdi Türkten
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com