Yerel seçimere doğru

Yerel seçimere doğru
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Türel:- "Çok daha tecrübeli bir Menderes olarak yeniden Antalya'ya hizmet etmek için büyük bir gayretin içindeyiz"- "Bugün bir gazete yöneticisine (bunu yazmayın, bunu yazın) noktasındaki görüşü bütün siyasi parti tems

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel, "Çok daha tecrübeli bir Menderes olarak yeniden Antalya'ya hizmet etmek için büyük bir gayretin içindeyiz" dedi.

Türel, Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği (YÖRSİAD) üyeleriyle Porto Bello Otel'de düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Türel, burada yaptığı konuşmada, Antalya için özveriyle çalıştığını, partisindeki görevi gereği belediyecilik anlamında önemli bir deneyim kazandığını söyledi. Kazanımlarını Antalya için kullanmak üzere geldiğini ve artık "farklı bir Menderes" olduğunu belirten Türel, "Çok daha tecrübeli bir Menderes olarak yeniden Antalya'ya hizmet etmek için büyük bir gayretin içindeyiz" dedi.

Yatırım olmadan ekonominin büyüyemeyeceğine dikkati çeken Türel, belediye başkanı adayları değerlendirilirken Antalya'ya yatırım yapacak kişilere yönelmek gerektiğine inandığını dile getirdi. Geçmişte Antalya'ya önemli hizmetler yapmaya çalıştıklarını anlatan Türel, var olan 300 kilometrelik kanalizasyon şebekesine 5 yılda 850 kilometre eklediklerini kaydetti.

Türel, yerel seçimlerde adaylar ve projelerin yarışması, polemik yapılmaması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Belediyeciliğin insan yaşamını kolaylaştıran bir beceri sanatı olduğunun altını kalın bir çizgiyle çiziyorum. Bizler şimdi adayız, birçok vaatte bulunuyoruz. Vaatlerimizin gerçekleşebilir, tabanı olan vaatler olması çok önemlidir. Seçim döneminde bir takım vaatleri verip seçimden sonra unutmak bir siyaset geleneğine yakışmaz. Zaman zaman yanlış anlamalara neden olabilir. Bunu hiçbir zaman yapmadım. Ben 'Antalya kaybedecekse kaybetmeye razıyım' dedim. Bizim önceliğimiz Antalya'dır, Antalya'da yaşayan bütün vatandaşlarımızdır."

- "Antalya için enkaz edebiyatı yapıldı"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın döneminde büyük projeler yapılmadığını savunan Türel, yatırım gelmeden ekonominin büyüyemeyeceğini, istihdam da yaratılamayacağını kaydetti.

Akaydın'ın bedava elektrik vaadinin gerçekçi olmadığını iddia eden Türel, "Maalesef bunlar konuşuldu, Antalya için enkaz edebiyatı yapıldı. Antalya beş sene bununla oyalandı ve kaynakları çarçur edildi" dedi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni uluslararası boyuta taşıyanın kendisi olduğunu hatırlatan Türel, festivalleri uluslararası boyuta taşırken bir yandan da altyapı yatırımları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sadece bir senede festival ve panellere harcadığı paranın 50 milyon lira olduğuna değinen Türel, "Benim yaptığım kavşakların bugünkü bedeli yaklaşık 5 milyon liradır. Şarkıya, türküye harcadığımız parayla 10 tane kavşağı hem de bir senede yapabilirdik" diye konuştu.

- "Toplam bıraktığım borç 300 milyon lira"

Türel, belediye başkanı olarak göreve geldiğinde geçmiş dönemlere ait 250 milyon lira borç ödediğini anlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir taraftan (borç) diyeceksiniz, bir taraftan Menderes Türel'den kalan mülklerin satışından elde edilen 150 milyon lira geliri söylemeyeceksiniz. Toplam bıraktığım borç 300 milyon liradır. 250 milyon lira borç ödemişim, 5 senede ödenecek toplam bıraktığım borç 300 milyon liradır. Antalya'nın 28 senede ödenecek borcu 5 senede ödenecek gibi gösterirseniz hakikaten halkı kandırıyorsunuz, halka doğruyu söylemiyorsunuz demektir. Raylı sistemin borcunu söylüyorsunuz da gelirlerini neden söylemiyorsunuz. Raylı sistem masrafını çıkartır, borcunu öder, belediye kasasına da senede net 10 milyon lira bırakır. Bugün raylı sistem zarar ediyor gözüküyor. Bir takım muhasebe oyunlarıyla farklı kaynaklara o paraları aktarmak için siz raylı sistemi zarar ediyor gibi gösterirseniz, ben devletin bütün ilgili kurumlarına ihbarda bulunuyorum, raylı sistem zararının iyi araştırılmasını talep ediyorum. Çünkü raylı sistem hiçbir şekilde zarar etmez. Zarar gösterilen o kaynaklar farklı yerlerde mi kullanılıyor diye merak ediyorum. Bunun da araştırılmasını istiyorum. Görev kısmet olursa ben araştıracağım, tüm çıplaklığıyla ortaya koyacağız bu gerçekleri. Raylı sisteme bugün 50 bin kişi biniyor. Bunu 300 gün ile çarpın, gelen geliri çok basit bir şekilde hesaplarım. Siz raylı sistemin geliri söylemeyeceksiniz, 28 senede ödenecek borcunu 5 senede ödenecek gibi göstereceksiniz. Olacak iş değil."

- Gazeteciler üzerinde baskı iddiası

Türel, konuşmasının sonunda YÖRSİAD üyelerinin sorularını da yanıtladı. Gazeteciler üzerinde baskı olup olmadığının sorulması üzerine Türel, her siyasi parti liderlerinin zaman zaman gazete yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunabileceğini söyledi.

Türel, şöyle konuştu:

"Bugün bir gazete yöneticisine (Bunu yazmayın, bunu yazın) noktasındaki görüşü bütün siyasi parti temsilcileri söyler, söylemiştir. Bunda hiçbir beis yoktur. Bu bir basına baskı değildir? Bugün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da yerel gazete yöneticisiyle (Bunu yazın, bunu yazmayın) noktasında görüşünü paylaştığını ben biliyorum. Bu baskı mıdır? Gazeteci bunu dinler, dinlemez, kendi takdiri. Dolayısıyla bu bir kanaattir bu kanaat de belirtilir. Bugün sayın Kılıçdaroğlu'nun da birçok gazetenin yöneticisiyle (Bu haberi niye koydunuz, bu haberi niye koymuyorsunuz) diye sohbetler ettiğini biliyorum. Bunu gazete yöneticisi arkadaşlarımız da söylüyorlar. Aynı şey Bahçeli için de geçerli. Dolayısıyla bazı şeyleri lütfen tek taraflı değerlendirmeyelim."

YÖRSİAD Başkanı Semih Beken, genç iş adamlarının Antalya için atılacak adımları önemsediğini, bu anlamda seçimleri de yakından takip ettiklerini kaydetti. Konuşmasının ardından YÖRSİAD Başkanı Beken, Türel'e plaket verdi.

Muhabir: Güç Gönel
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com