"Yerel seçimler, ekonomik ve politik istikrarı artırdı"

Yerel seçimler, ekonomik ve politik istikrarı artırdı
SAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilen:

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, 2014 yerel seçimlerinde ortaya çıkan manzaranın, ekonomik ve politik istikrarın geleceği konusundaki olumlu sinyalleri çok güçlü şekilde piyasaya sunduğunu söyledi.

Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerel seçimlerin Türkiye'nin ekonomik ve politik istikrarını riske edecek genel seçim havasına dönüştürüldüğünü anlattı.

Ekonominin de durumu böyle algıladığına dikkati çeken Bilen, "Piyasalarda geleceğe ilişkin 'acaba politik istikrarsızlık riski olabilir mi?' diye tereddüt oluştu. Bu, zaman zaman alınıp satılan unsura da dönüştü" diye konuştu. 

Bilen, ortaya çıkan manzaranın, AK Parti'nin güçlü şekilde devam edeceği, geleceğe ilişkin de güçlü referans veriyor olmasının hem politik hem de ekonomik istikrarın devam edeceğine dönük güçlü işaretleri ortaya çıkardığını vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Bu nedenle doğrusu en kötünün geride kaldığını düşünüyorum. Yerel seçimlerde ortaya çıkan manzaranın, ekonomik ve politik istikrarın geleceği konusundaki olumlu sinyalleri çok güçlü şekilde piyasaya sunduğunu düşünüyorum. Zaten bunun ilk işaretleri, bunu algılayan yabancıların içeriye dönük yatırımları ve kurun aşağıya doğru gelmesindeki süreçle başladı. Gelecekte bunun daha olumlu olacağını düşünüyorum.

Her ne kadar yine cumhurbaşkanlığına ilişkin bazı kaygılar, zaman zaman gündem konusu olacak olsa bile gelecek konusundaki sonuçların olumlu yansıyacağını düşünüyorum."

Fitch ve kredi derecelendirme kuruluşlarının da bu hafta sonu Türkiye'nin kredi notunu değerlendireceğini hatırlatan Bilen, bazı olumsuz görüşlerin sonucu değiştirmeyeceğini, ekonomik ve politik istikrarın hem içerideki hem de dışarıdaki yatırımcılar açısından olumlu algılanacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com