Yerel seçimlere doğru

Yerel seçimlere doğru
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Paralel devletten sürekli şikayet edenler, İzmir’de bizim yaptıklarımızın isimlerini değiştirerek, paralel projeler üretmişler"

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Paralel devletten sürekli şikayet edenler, İzmir’de bizim yaptıklarımızın isimlerini değiştirerek, paralel projeler üretmişler" dedi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, ESHOT Genel Müdürlüğünce satın alınan 100 körüklü otobüsün ilk 30'unun hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen törene katılan Kocaoğlu, metropollerin en önemli sorunlarından birinin ulaşım olduğunu ifade etti.

İzmirlilerin daha konforlu, güvenli ve hızlı seyahat edebilmesi için toplu ulaşım sistemlerini sürekli yenilediklerini belirten Kocaoğlu, bu çerçevede en son teknolojiyle donatılmış yeni 100 körüklü otobüsü, hizmete sokacaklarını kaydetti.

Kocaoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin geçmediğini, parti logosunun ise sadece son kapakta bulunduğunu ileri sürdüğü AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın 1414 projenin yer aldığı seçim bildirgesini, şu sözlerle eleştirdi:

"1414 projenin rakamına nasıl ulaştıkları bir türlü anlayamadık. Paralel devletten sürekli şikayet edenler, İzmir’de bizim yaptıklarımızın isimlerini değiştirerek, paralel projeler üretmişler. Üç bölgede imalat çalışmalarına başladığımız, İzmirDeniz Kıyı Tasarım Projemizi, AK Parti adayının dosyasında görmek, bizi çok mutlu etti. Biz bu projeyi, İzmir’de çalışmış, İzmir’le ilişkisi olan 100’ü aşkın mimar ve tasarımcıyla iki senede ürettik. Al ordan yaz buraya, bu proje değil. Yüzülebilir Körfez için hazırladığımız projenin adını değiştirip ekolojik yaşam koridoru koymuşlar. Ben yaptım oldu mantığıyla iş yapılmaz. Konak ve Sabuncubeli Tünelleri’nde olduğu gibi zemin etüdü yok, proje yok, planlara işlenmemiş. İhale, benim bile çocukluğumdan kalma çevre yolu projesine angaje edilmiş, yani ihalesi yok.

'Yüzyılın Şehircilik Hareketi kapsamında İzmir’de akıllı trafik sistemi kuracağız' demişler. İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyada sadece 3-4 kentte olan tam adaptif sistemin ihalesine çıktı. İhale sürecine itirazlar var. Süreç bitince, bunların akıllı sistem dediğinin fersah fersah önünde bir sistemi getireceğiz. Yakında açılışını yapacağımız Üçyol-Fahrettin Altay metrosu da var. Bunu da 'biz yapacağız' diyorlar. Sıkılmadan arşive yazıyorlar. Bu ayıp değil, ayıp ötesi bir şey."

Binali Yıldırım'ın seçim bildirgesinde yer alan Seferihisar’da jeotermal sera bölgesi kurulmasına ilişkin proje için eylül ayında "hükümetin başı"na mektup yazdığını ancak yanıt gelmediğini öne süren Kocaoğlu, Örnekköy'e içinde stadın da bulunduğu spor kompleksi yapmalarının da engellendiğini iddia etti.

Kocaoğlu, Yıldırım'ın seçim bildirgesine "İzmir’e sel geldiğini gösterecek proje" kapsamında, Çin’in Kunming kentindeki su baskının fotoğrafının kullanıldığını ifade ederek, "Ya ayıp. Gitmişler, oradan hoşlarına giden bir seçim fotoğrafı basmışlar. Fotoğrafın üstünde Çince yazılar var. Bu ne biçim şey. Bizim aklımız ermiyor artık bunların işlerine" dedi.

Binali Yıldırım'ın İzmir’e 65 milyar liralık yatırım yapacağını açıkladığını hatırlatan Kocaoğlu, "(Hayatımda para, hiçbir zaman problem olmadı) demiş. Doğru vallahi. Havuz mavuz var. İşi bir şekilde çözecekler sanıyorum. Binali Bey, 65 milyar liralık yatırımın 14 milyarını belediye, geri kalanını kamu-özel ortaklığıyla yapacakmış. İzmir, gözün aydın, yani Allah korusun. Çocuklarımızın hakları kimlere götürülecek, ham yapılacak, Allah korusun” ifadelerini kullandı.

Kocaoğlu, yeni dönem proje, politika ve stratejilerini, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mütevazi şekilde açıklayacaklarını dile getirerek, "Ayakları yere basan, İzmir’in ihtiyaçlarına gerçekten cevap verebilecek projelerle karşınıza çıkacağız. En önemlisi, bunların kitabında insan yok, yazdıklarında da yok, hayatlarında da yok. Bizim projelerimizde insan olacak" diye konuştu.

- Otobüslere "Kuğu" adı verildi

Edinilen bilgiye göre, beyaz rengin hakim olduğu otobüslere, uzunluğu nedeniyle “Kuğu” ismi verildi. 

Engelli kullanımına uygun alçak tabanlı yapıda ve duraklarda sağa yatabilme özelliğinde, klimalı, çevreci otobüsler, özellikle İzmir için sipariş edildi. Türkiye ve İzmir’de ilk kez kullanılacak yeni model otobüsler, toplam 22 milyon 500 bin avroya mal oldu.

Yeni araçların devreye girmesiyle şu anda 5 olan filo yaşının, yaz aylarında daha da aşağı çekileceği bildirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com