Yerel seçimlere doğru

Yerel seçimlere doğru
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Türel:

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel, "Siz her meseleyi hükümetle kavga mevzusu haline getirirseniz mazeret üretirsiniz. Mazeret belediyeciliğin sığınacağı bir liman olamaz. Belediye başkanlığı çözüm makamıdır" dedi.

Antalya Otel'de Antalya İşadamları Derneği (ANTİAD) üyeleriyle kahvaltıda buluşan Türel, burada yaptığı açıklamada yerel seçimlerde adayların projeleriyle, hizmetleriyle yarışması gerektiğini söyledi. Türel, hizmetleriyle söyleyecek sözleri olmayanların, mazeret ve iftira limanına sığınarak söylemlerini genel siyasete taşıdığını belirtti.

Belediye başkan adaylarının genel siyasi sözlerin arkasına sığınmaması gerektiğini ifade eden Türel, genel başkan yardımcısı sıfatıyla genel siyaseti kendisinin en iyi şekilde yapabileceğini ancak Antalya'da 5 sene içinde hiçbir hizmet yapılmadığı için genel siyaseti bırakıp yerel siyasete soyunduğunu kaydetti. 

Türel, iş adamlarının kazancının yatırımla büyüdüğünü ancak Antalya'daki yerel yönetimin yatırım adına hiçbir adım atmadığını dile getirdi. Kaldırım ve peyzaj çalışmasının yatırım olarak halkın önüne sunulmasının büyük bir yanlış olduğunu vurgulayan Türel, belediye başkanlığı döneminde dünyadaki krize rağmen 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hafif raylı sistemi yaptıklarını bu yatırımdan kentteki hafriyatçı, demirci ve motor tamircisi gibi çok sayıda iş kolunun da paylarına düşeni aldığını vurguladı.

- "Antalya'da lay lay lom belediyeciliği yapılıyor"

Antalya'da son 5 yılda "lay lay lom" belediyeciliği yapıldığını ve bu durumdan halkın memnun olmadığının altını çizen Türel, kendilerinin hizmete aday olduklarını ifade etti.  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın seçim vaatleri arasında ucuz mazotun da yer aldığına dikkati çeken Türel, "Akaydın, sanırım petrol kaynağı falan buldu. Çünkü mazot fiyatlarını hükümet belirliyor. Bu ucuz mazotu neye göre vaat etti çok merak ediyorum" dedi.

Türel, Antalya'nın trafik sorununun çözülmesi için yeni yollar yapılması gerektiğini, seçildiği takdirde 19 kavşak yapacağını açıkladı.

EXPO 2016 organizasyonunun Antalya'ya gelmesinde öncü rol oynadığını belirten Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"EXPO, olimpiyattan daha önemlidir. 10 milyon turist getirecek kapasiteye sahip bir organizasyon olacaktır. Yerel yönetimin yapması gereken birçok husus vardır ve bu süreçte tamamlanmamıştır. Yağmur suyu drenaj kanallarını büyükşehir belediyesi yapması gerekiyorken maalesef büyükşehir duyarsız kalmaktadır. Bu organizasyonun en iyi yapılması için güçlü bir yerel yönetime ihtiyaç vardır. Aksi takdirde büyük sıkıntı yaşarız."

- "Belediye başkanlığı çözüm makamıdır"

Bir iş adamının, "İktidarın muhalif belediyelere yeterli desteği vermediği şeklindeki iddialar var. Ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Türel, salondaki iş adamlarına, "Bugün Türkiye'de muhalefet belediyeleri içinde halkın teveccühünü kazanmış, başarılı olmuş belediyeler var mı yok mu?" diye sordu. İş adamlarından "Var. Eskişehir" yanıtını alan Türel, "Yani var. Bir ilin adayını sayıyorsunuz. En azından bir tane çıkıyor. Başarılı saydığınız il aydaki iktidarla değil AK Parti iktidarıyla çalışıyor. Siz her meseleyi hükümetle kavga mevzusu haline getirirseniz mazeret üretirsiniz. Mazeret belediyeciliğin sığınacağı bir liman olamaz. Belediye başkanlığı çözüm makamıdır" dedi. 

Türel, büyükşehir belediyesinin yılda yaklaşık 50 milyon lirayı festivallere harcadığını, bu parayla yılda 10 kavşak yapılabileceğini söyledi. Antalya'daki festivallere değil bütçenin yanlış yönetilmesine karşı çıktıklarını anlatan Türel, "Festivaller mutlaka yapılmalı. Antalya Altın Portakal ve Piyano Festivalleri'ni uluslararası hale ben getirdim. Önceden Altın Portakal'a Oscarlı sanatçılar gelirken şimdi ne hale geldiğini herkes görüyor. Festivallere 50 trilyon kaynak bulan belediye elinde süpürgeyle sokakta çalışan işçisine para bulamıyor" diye konuştu. 

Türel, iktidarın birçok proje için kaynak ayırmasına rağmen yerel yönetimlerin, hükümetin elini kolunu bağladığını söyledi. Muhalefet belediye başkanlarının kendi aralarında bile kavga ettiğini anlatan Türel, kendilerinin ise kavga etmek yerine iş ürettiklerini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com