Yerel seçimlere doğru

Yerel seçimlere doğru
MHP Grup Başkanvekili Vural:

ARTVİN (AA) - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, "MHP olarak diyoruz ki 'milletin içinde etnik kimliklere ve mezheplere göre fay hatları oluşturmayın.' Bu fay hatları içinde gerginlik olursa Allah korusun, en ufak bir kıvılcımda yıkılırsa, millet çöker" dedi.

Vural, yerel seçim çalışmaları kapsamında geldiği Hopa ilçesindeki Cami Meydanı'nda halka hitaben yaptığı konuşmada, demokraside istikameti milletin verdiğini belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin kula kulluk değil, vatandaş olma imkanı verdiğini söyledi.

Hopa'da herkesin oyuna talip olduklarını kaydeden Vural, şunları dile getirdi:

"Binlerce yıldır bu coğrafyayı vatan yapmışız, binlerce yıldır da millet olarak yaşamaktayız. Milleti millet yapan değerleri dikkate almalıyız ki bundan sonraki dönemde milletin içine fitne, fesat düşmesin. Milleti millet yapan ortak değerlerden en önemlisi milli kimliktir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki 'milli kimlikleri kaybolan milletler başka milletlere av olur.' O zaman ne yapmak lazım? Büyük Türk milleti olarak beraber meydana getirdiğimiz milli kültürümüzü ve bilincimizi korumalıyız." 

Vural, milleti 36 etnik gruba ayıran bölücü söylemden yana olmadıklarını ifade ederek, farklılıklar içinde milli kimlik ekseninde, ortak geçmişe sahip olarak yürüyeceklerini dile getirdi.

"Elbet de farklılıklarımız var, olacak" diyen Vural, şöyle devam etti:

"Cenab-ı Hak, zaten öyle yaratmış. Herkes birbirlerine benzemiyor ki zaten ama önemli olan ortak değerleri koruyabilmektir. Etnik kimlik siyasetine vurgu yapan, etnik kimlik siyasetine göre milleti ayrıştıran politikaları doğru bulmuyoruz. Etnik kimlik siyasetinin yaşandığı Irak'a, etnik kimliklere ve mezheplere dayalı siyasetin yürüdüğü Suriye'ye bakın. Bu bakımdan MHP olarak diyoruz ki 'milletin içinde etnik kimliklere ve mezheplere göre fay hatları oluşturmayın.' Bu fay hatları içinde gerginlik olursa Allah korusun, en ufak bir kıvılcımda yıkılırsa millet çöker."

-"Cumhuriyette kaçak inşaata izin vermek mümkün değildir"

Atatürk'ün cumhuriyeti milli ve üniter devlet esasına göre kurduğunu anımsatan Vural, egemenliğin bölünmez bütün olduğunu söyledi.

Hopalı'nın egemenliğinin Diyarbakır'da da geçerli olacağına işaret eden Vural, şunları dile getirdi:

"Diyarbakır'ınki İzmir'de de geçerli olacak. Vatan bütündür, bölünmez, egemenlik parçalanamaz. Eğer 'devlet' dediğimiz mekanizmanın sahip olduğu güçleri etnik kimliklere ve bölgelere göre ayırırsak devlet hayatında fay hattı oluşturmuş oluruz. Bu durumda iradelerimiz bölünmüş olur ve '30 Mart'tan sonra Doğu ve Güney Doğu'da özerklik inşa edeceğiz' diyenlere, 'özerkliği tescil edeceğiz' diyenlere diyorum ki biz cumhuriyeti beraber kurduk, bütün olarak kurduk, bu cumhuriyette kaçak inşaata izin vermek mümkün değildir."

 

17 Aralık operasyonunun önemli bir tabloyu gözler önüne serdiğini savunan MHP Grup Başkanvekili Vural, "Kimseye yargısız infaz yapmamıza gerek yok. Ben yargıç değilim, savcı değilim ama gözlerim var, görüyorum, kulaklarım var, duyuyorum. Bir tek isteğim var, rüşvet ve yolsuzluk illetine kim bulaşmışsa adalet önünde hesap versin. Bırakın hesap vermeyi, yolsuzluk yapanlar, rüşvet ve yolsuzluğu bulanlardan hesap sormaya kalkıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com