Yerli otomobil için düğmeye basıldı

Yerli otomobil için düğmeye basıldı
Koç, İtalyan Fiat'ın teknolojik desteğiyle Bursa'da yerli otomobil üretmek için düğmeye bastı.

Fiat'ın mevcut modellerinden yola çıkılarak geliştirilecek aracın, tasarım ve mühendislik çalışmalarını Tofaş yapacak.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir yıl önce: Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) toplantısında 'Babalardan istediği' yerli otomobil projesi gerçek oluyor. Türk otomotiv sanayi üretiminin yüzde 50'sini gerçekleştiren Koç Holding, Bursa'daki Tofaş tesislerinde İtalyan Fiat'ın teknolojik desteğiyle yerli otomobil üretecek. Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, yerli otomobille ilgili ilk sinyali geçen yıl eylülde Türk Traktör'ün 600 bininci traktör üretimi nedeniyle düzenlenen toplantıda vermişti. Toplantıya katılan Başbakan Erdoğan'a yerli otomobil projesiyle ilgili bir rapor sunan Koç, yerli otomobili Fiat'la birlikte geliştirmek çalışma yaptıklarını söylemişti.
 
PROJE DOĞRU
 
Sabah Gazetesi'nden Ufuk Sandık'ın haberine göre; otomotiv dünyasının merkezi Detroit Otomobil Fuarı'nda görüştüğümüz Fiat-Chrysler Başkanı Sergio Marchionne, yerli otomobil projesiyle ilgili olarak Fiat tarafının görüşlerini ilk kez açıkladı. Türk malı otomobilin doğru bir proje olduğunun altını çizen Marchionne, "Mevcut bir platformu alıp, rahatlıkla bu işi yapabilir ve işin içine dahil oluruz. Yerli oto için her türlü desteği verip, üretim yollarını açarız. Başlangıç için gerekeni yaparız, ama yedek parça tedariğinin globalleşmesi, tasarım tamamen Türkiye'de geliştirilir" dedi. Projeyi Fiat'ın sahip olduğu alt yapı, bilgi ve teknolojiyi yönlendirerek rahatlıkla geliştirebileceklerini ifade eden Marchionne, "Ortağımız Koç ve Türk hükümetiyle görüşmelerimiz sürüyor. En kısa zamanda çözüm yolunu bulacağız" dedi.
 
TEKNOLOJİK DESTEK
 
Projeye verecekleri katkının detaylarını anlatan Marcihonne, şunları söyledi: "Türk malı otomobilde anlaşılması gereken konu şu: Temel altyapınız, tarihiniz ve motorunuz olmadan kağıt üzerinde ki bu fikri hayata geçiremezsiniz. Elimizdeki teknoloji ve bilgi birikimi demetiyle çok rahatlıkla yeni bir marka yaratabilirsiniz. İşte bu noktada bizimle çalışmanın yararı bizim bu demete sahip olmamız. Başlangıç için gereken de budur. En kısa zamanda bu yöndeki çalışmalar başlayacak."
 
FIAT İÇİN BÜYÜK FIRSAT
 
Başbakan Erdoğan yerli otomobil fikrini ortaya attığında, bunun Fiat için önemli bir fırsat olarak gördüklerini söyleyen Marchionne, "Bizim için Türk Malı otomobil projesi önemli. Bu markanın uluslararası alanda Türkiye üzerinden dağıtılmasıyla büyüme potansiyeli olacağına ve bizim için de önemli fırsat sunacağına inanıyoruz. Ortaklarımızla diyaloğumuz sürüyor. Konuyu Noel öncesinde görüştük bu hafta içinde tekrar ele alacağız." dedi.
 
ANADOL FORD'UN DESTEĞİ İLE ÜRETİLDİ
 
Türkiye'nin seri üretilen ilk otomobil markası Anadol'un arkasında da Ford Motor Company vardı. Otosan fabrikasında 1966'da üretimine başlanan Anadol'un motoru Ford'dan alındı. Aynı tarihlerde Ford desteğiyle üretime başlayan Hyundai, montaj üretimle başladığı otomotiv yolculuğunda kendi markasını yaratırken, Türkiye tersini yaptı. Kendi markasını bırakıp, lisanslı üretime geçti.
(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com