Yerli Otomobil Pazardan Yüzde 20 Pay Alır

Yerli Otomobil Pazardan Yüzde 20 Pay Alır
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD toplantısında işadamlarına 'yerli otomobil üretin' çağrısına Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de katıldı.

Türkiye'de bazı otomobillerin yüzde 80'e varan yerlilik oranlarıyla üretildiğine işaret eden Bakan Ergün, bunun yüzde 100 de olabileceğini kaydetti. Türkiye'nin iç pazarının, yerli bir otomobil markasına çok müsait olduğunu vurgulayan Ergün, "Bu ülkede 1 milyonluk bir pazar ortaya çıkıyor. Ben eminim ki bu pazardan, rekabetçi iyi bir tasarım ve rekabetçi bir fiyatla ilk çıkışta bu otomobil yüzde 20 pay alır. Böyle bir arzunun toplumda var olduğunu görüyoruz." dedi. Markalaşma konusunda Türkiye'nin Çin'e ve Hindistan'a göre çok iyi pazarların ortasında olmak gibi bir avantajı olduğunu belirten Nihat Ergün, yakın komşulara ve Avrupa'daki Türk vatandaşları sayesinde Avrupa'ya girme imkanı olduğunu ifade etti. Artık Türk ürünlerine de çok büyük ilgi olduğunun altını çizen Ergün, "Bugün yerli bir otomobili yapan insanlara karşı, girişimcilere karşı toplumda da büyük bir sevgi ve sempati olacağını görmemiz lazım. İsterse birisi tek başına yapsın isterse yan yana gelsinler, isterse yabancı ortakla yapsınlar. Ama bu tasarımı yapanın eminim toplum heykelini diker. Böyle bir arzu var. Bir otomobilin dünya pazarlarında dolaşması, bir marka olarak dolaşması, millete de ayrıca gurur veren bir hadisedir. Yani bu gururu yaşamanın zamanı geldi aslında. Fırsatlar var, her şey müsait." diye konuştu. Türkiye'nin otomotivi A'dan Z'ye yapabilecek kabiliyete sahip olduğunu ifade eden Ergün, ihtiyaç olanın sadece buna cesaret edecek birileri olduğunu ifade etti. Yerli otomobil üretimi konusunda Otomobil Sanayicileri Derneği'nin (OSD) hazırladığı rapor konusunda da yorum yapan Bakan, OSD'nin raporunun 'neden olmaz'ın bir hazırlığı olmasının tersine 'nasıl olabilir'in hazırlığı olması gerektiğini dile getirdi.

Yerli üretime uluslararası anlaşmalara uygun ve maksimum sınırlarda destek verileceğine dikkat çeken Ergün, elektrikli araçların vergilendirilmesi konusunun da bu yıl içinde tamamlanacağını kaydetti. Temmuz, ağustos gibi elektrikli Renault Fluence seri üretime başlamış olacağını bildiren Sanayi Bakanı, "Bizim sözümüz var, kamu olarak ilk alanlardan birisi biz olacağız. Teşvik olarak ilk alanlardan biri biz olacağız. Mevzuatımızı o zamana kadar bitirmek istiyoruz." şeklinde konuştu. Şarj istasyonlarının kurulumu ve geliştirilmesi konusunda da otomobil firmalarının belediyelerle anlaşmalar yaptığını, otoparklarda, evlerde ve işyerlerinde şarj istasyonlarının olabileceğini, bu konuda da hükümet olarak bazı destekler verebileceklerini de sözlerine ekledi.

TOYOTA VE HYUNDAI'den YENİ YATIRIMLAR GELİYOR

Dünyanın dev otomobil üreticileri coğrafi avantajı sebebiyle Türkiye'ye yatırımlarını yoğunlaştırıyor. Uzakdoğu'nun uluslararası markaları Japon Toyota ve Hyundai'nin de Türkiye'de yatırımları bulunuyor. Türkiye'de birçok otomobil firmasının yatırımı bulunduğunu hatırlatan Ergün, önümüzdeki dönemde Toyota ve Hyundai'nin Türkiye'deki üretimini artırma planları olduğunu aktardı. Bugün itibarıyla Türkiye'de toplamda yıllık 100 bin civarında araç üreten Toyota ve Hyundai'nin bu sayıyı 250 bine çıkarmayı planladıklarını belirten Nihat Ergün, "Bu istikamette bir yatırım planları var. Ford Gölcük'teki tesislerine 650 milyon dolarlık yeni bir yatırımla ilave bir üretim planlaması içerisinde. O da kapasitesini artırmayı planlıyor. Ayrıca Ford'un yeni segmentlerde, başka ürünlerde de yatırım planladıklarını biliyoruz. Onlar da yakın bir gelecekte netleşecek. Renault'un da çalışmaları var. Yani Türkiye'de otomotiv yatırımı yapmak isteyen, yeni ürünler üretmek isteyen mevcut markalar da var." dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com