Yerli Otomobilde İlk Adım Atılıyor!

Yerli Otomobilde İlk Adım Atılıyor!
Başbakan'ın 'babalar'a üretim çağrısı yaptığı yerli otoda ilk sürpriz adımı Koç-Fiat ortaklığı Tofaş atıyor...

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında TÜSİAD'ın 41. Genel Kurulu'nda yaptığı 'Babalar burada, Türk malı otomobil üretelim' çağrısı sonrasında gündemden düşmeyen yerli otomobil konusunda ilk adım 'en baba' şirketten geldi. Kulislerde konuşulanlara göre, Koç Grubu'nun İtalyan Fiat'la eşit ortak olduğu Tofaş, yerli otomobil konusunda çalışmalara başladı. Türkiye'nin en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Tofaş'ın fikri mülkiyet hakları tamamen Türkiye'ye ait olan bir modelin üretimi için proje çalışmaları yaptığı belirtiliyor. Tofaş'ın yaklaşık 500 kişinin çalıştığı Ar-Ge bölümü bir otomobili A'dan Z'ye yaratabilecek yetkinliğe sahip bulunuyor. Ar-Ge bölümü, Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroen Nemo olarak farklı isimlerle satılan Minicargo projesinin önemli bir kısmını, yeni Doblo'nun da hemen hemen tamamını geliştirmişti. Bu modeller aynı zamanda Tofaş'ın en büyük ihracat silahları olarak kabul ediliyor.

OSD raporu bitmek üzere

Tofaş'ın da üyesi olduğu Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Başbakan'ın çağrısı üzerine yerli otomobilin 'olabilirliğini' ortaya koymak üzere bir rapor çalışması hazırlamaya başlamıştı. OSD Başkanı Kudret Önen, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, B ve C segmentinde birer otomobil ile bir hafif ticari araç üretilmesi üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Raporda yerli aracın tanıtım, pazarlama ve satış ağı kurulması için gerekli süreçler belirlenmesi üzerinde çalışmalar sürüyor. Raporun en geç haziran ayında tamamlanması bekleniyor.

2010'DA 110 BİN ARAÇ SATTI

Satışın % 85'i Made in Turkey

TOFAŞ Bursa fabrikasında Doblo, Fiorino, Linea, Albea ve Palio Sole modellerinin üretimini yapıyor. Tofaş ayrıca Opel için yeni Combo'yu üretecek. Yıllık 400 binlik üretim kapasitesine sahip olan Tofaş, geçen yıl 312 bin adet üretim yaptı. Bunun 110 binini iç piyasada satarken, bunun yüzde 85'ini yani yaklaşık 94 binini Bursa fabrikasında üretilen modeller oluşturdu.

Star

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com