Yerli otomobile '5 milyon' çıtası!

Yerli otomobile '5 milyon' çıtası!
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, NTV’ye konuştu.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, yerli otomobil projesinde başarıya ulaşmak için yılda en az 5-6 milyon otomobil üretmek gerektiğini, aksi halde piyasada var olunamayacağını söyledi.

Son olarak Başbakan Erdoğan’a yaptığı geçmiş olsun ziyaretiyle gündeme gelen Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, NTV’ye konuştu.

Özel röportajda, yerli otomobil konusunun da görüşüldüğü iddialarıyla basına yansıyan ziyareti anlatan Koç, yerli otomobil, Avrupa’nın ekonomik krizi, Ortadoğu’da yaşananlar ve kendi bilinmeyenleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan’ın "bir babayiğit çıkar" dediği yerli otomobil üretiminin yılda en az 5-6 milyon adet olması gerektiğini belirten Koç, 300-500 bin arabayla dünyada at oynatılmayacağını söyledi.

Koç’un projeyle ilgili açıklamaları şöyle oldu:

"Yerli otomobil tarifi pek sabit değil, ne kastedildiği belli değil. Biz 1962’de Anadol’u yaptık. Her tarafı yerliydi. O aman motor, şanzıman ve defransiyeli ithal ediyorduk sadece. Şimdi minibüsü, otomobili, kamyonu burada yapıyoruz. Yerliden kasıt; bunların üstüne 'Anadol' mu koyalım?

Bugünkü rekabetçi dünyada 5-6 milyondan az otomobil yaparsanız, ayakta durmanız mümkün değil. 300-500 bin arabayla dünyada var olamazsınız, at oynatamazsınız..."

"BAŞBAKAN AĞIRDAN ALMALI AMA..."

Geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan’a yaptığı geçmiş olsun ziyaretiyle ilgili de konuşan Koç, "Mustafa Koç ie birlikte gittik. İyi gördüm, kilo verdiğini kendisi de söylemişti. Sorduğumda, Ramazan’dan sonra, ameliyat öncesi önce kilo vermeye başladığını söyledi. Aynı tempoda girdi işlere... Biraz daha dinlenmesi, yavaştan alması gerektiğini düşünüyorum ama kendisinin bileceği bir şey..." dedi.

Koç’un konuşmasından dikkat çekenler:

— "Kriz bizi hakikaten teğet geçti. Yani Başbakan haklı çıktı.

— Avrupa’da lider yok ve sıkıntı çekiliyor. Tek ülke gibi hareket edemiyorlar, her kafadan bir ses çıkıyor. Ne yapacaklarına karar vermiş değiller. Ve bu nedenle Avrupa ekonomisi ne tarafa gidecek tahmin yürütmek çok zor.

— Türkiye gıpta edilecek bir ülke. Yalnız Arap dünyası değil batı ve ABD de dahil... Türkiye, içinde bulunduğu coğrafyadaki hengamenin içerisinde bir ada gibi dimdik ayakta duruyor...

— Ortadoğu’da diktatörler devrildi ve müthiş bir boşluk ortaya çıktı. Bunu demokrasiyle doldurmak oldukça zor...

— Elimizde değerli gayrimenkuller olduğunu gördük ve 'bunları daha değerli hale getirmemiz gerekir' düşüncesiyle şirket kurduk. Amaç buydu, yani gayrimenkul sektörüne girilmeyecek. Yanlış anlaşılma oldu..."

BİLİNMEYENLER

— "Sadece siyah ve lacivert çorap giyer, sadece kırmızı şarap içerim.

— Hiç sigara içmedim. 20 sene pipo içtim ve onu da 74’te bıraktım.

— Babadan kalma çok disiplinli, organize bir hayatımız oldu. 'Keşkem', bu durumu değiştirmek olabilir..."

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com