Yeşilçam'ın 'Panter'ine veda

Yeşilçam'ın 'Panter'ine veda
Koçero, Ringo Kid, Kızılmaske gibi 100'e yakın filmde rol alan Yeşilçam'ın "Panter" lakaplı aksiyon yıldızı Faruk Ballı, 74 yaşında Almanya'da öldü.

Yeşilçam'da 1960'lı yıllarda çekilen aksiyon filmlerinin karakter oyuncularından olan ve dövüş sahnelerindeki çevikliğinden dolayı "Panter" lakabı takılan oyuncu Faruk Ballı, 74 yaşında Almanya'da karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Adana'da 1938'de dünyaya gelen Ballı, tam bir sinema âşığıydı. Hayali, filmlerde rol almaktı. 14 yaşında İstanbul'a gelerek bir filmde figüranlık yaptı. Ancak İstanbul'un şartları zorluydu. Ekmek parasını kazanmak için tekrar memleketi Adana'ya döndü ve demirci ustası oldu.

Ordu'da devlet hastanesi inşaatında çalışırken hayatının aşkı Uygun Ballı'yla tanıştı. Birbirine âşık olan iki genç, evlenip İstanbul'a yerleşti.

Burada Ballı'nın sinema aşkı depreşti. Güreşle de uğraştığı için atletik bir yapısı vardı, gözünü budaktan sakınmıyordu. Aksiyon filmlerinin ilgi gördüğü bir dönemdi. Yeşilçam'ın yolunu tuttu. Kısa sürede aksiyon filmlerinin aranan oyuncusu oldu. Kimsenin cesaret edemediği yerlerden atlıyor, ellerinin üstünde yürüyor, sahnelerde kıyasıya dövüşüyordu.

100'e yakın filmde rol aldı. Bazı filmlerinde lakabı olan "Panter" isimli karakteri canlandırdı. Köroğlu Dağlar Kralı, Koçero, Örümcek Adam, Ringo Kid, Maskeli Beşler, Kızılmaske, Zorro Kamçılı Süvari, Süpermen Fantoma'ya Karşı, Demir Pençe, Maskeli Şeytan, Karaoğlan Geliyor gibi filmlerde rol aldı. Türk sinemasının başrol oyuncularından Yılmaz Güney, Kartal Tibet, Fikret Hakan ve Cüneyt Arkın ile kamera karşısına geçti.
 
ALMANYA'DA FABRİKA GÜNLERİ

Panter Film şirketini de kuran Ballı, bir süre yapımcılık yaptı. Ancak sinemadan yeteri kadar para kazanamıyordu.

Eşi de Almanya'ya işçi olarak gitmeye karar verdi. O da sinemayı bırakarak eşiyle birlikte Almanya'ya gitti. Almanya'da çikolata ve otomobil fabrikalarında çalışan Ballı, emekli oldu. Son 3 yıldır kalp rahatsızlığı olan Ballı'nın 10 Temmuz'da karaciğer kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Kızı hastalığını söylediği zaman, 54 yıllık eşine dönerek "Sen üzülme, ben onu yenerim" dedi. Ama olmadı. Çünkü kanser son evrede ortaya çıkmış, karaciğer ve pankreası sarmıştı. Ballı, 22 Temmuz'da hayatını kaybetti.

Eşi Uygun Ballı, "Sinemayı çok seviyordu. Film çekerken, 'Bana sadece ekmek paramı verin, gerisini sonra da verseniz olur' diyordu. Kötü adam rollerinin ve dövüş sahnelerinin aranan oyuncusuydu. Çok güzel ata binerdi. Bir kere koluna kılıç saplanmıştı" dedi.

4 çocuk ve 6 torun sahibi Ballı, yarın Berlin Şehitlik Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından aynı yerdeki mezarlıkta toprağa verilecek. (SNK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com