Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir:

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir:
''Ukrayna'da yaşanan kriz, Avrupa Birliği'nin bir barış projesi olarak ne

BERLİN (AA) - Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ,''Ukrayna'da yaşanan kriz, Avrupa Birliği'nin bir barış projesi olarak ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

Tagespiegel gazetesine açıklamalarda bulunan Özdemir, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Alternatif Liste Almanya (AfD) gibi Avrupa karşıtı partilere meydanın bırakılmamasını belirterek, aşırı sağcı partilerin gelecek seçimlerde güç kazanacakları endişesi taşıdıklarını söyledi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde parti olarak yine yüzde 10 oranında oy alacaklarını ifade eden Özdemir, "Bu seçim bizim için 2017 yılındaki Almanya genel seçimleri için iyi bir ara aşama olacak. Ondan sonra Almanya seçimlerinde de koalisyon ortaklarından birini egale ederek tekrar iktidarda yer almak hedefimiz" ifadesini kullandı.

Bazı sağ ve sol grupların, Avrupa'nın Ukrayna konusunda krize neden olduğu iddialarını hatırlatılmasını üzerine Özdemir,  "Ukrayna'da şu anki gelişmeye yol açan kişi Vladimir Putin'dir.  25 Mayıs'ta Ukrayna'da Devlet Başkanı seçimlerini engellemek istiyor" diye konuştu.

Putin'in yeniden müzakere masasına geri dönmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Özdemir, "Diplomatik bir çözüm bulmamız lazım. NATO’nun Avrupa'nın doğusuna askeri birlik konuşturulması çözüme yardımcı olmaz" dedi.

Askeri silahlanma yerine yaptırımların üçüncü seviyeye çıkarılmasının konuşulması  gerektiğini belirten Özdemir, "Şimdi Putin'in çevresindeki oligarşiler hedef alınmalı. Rusya'daki zenginler,  paralarını buralara yatırıp buralardan satın almalar yapıyorlar. Beki de liberal bir vize politikasından da  bahsetmeliyiz" ifadesini kullandı. 

Almanya olarak Ukrayna'yı güçlendirmeleri gerektiğini belirten Cem Özdemir, ''Mesela oradan gelen öğrencilerin burada okuması sağlanmalı. Ülkenin gelecek eliti, Avrupa demokrasisi ve sosyal piyasa ekonomisi ile yakından tanışması bizim içinde faydalı olacak" şeklinde konuştu.

Özdemir,  24 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili, "Daha çok ulus devlete ihtiyacımız yok, daha çok Avrupa'ya ihtiyacımız var. Ukrayna'da yaşanan kriz, Avrupa Birliği'nin bir barış projesi olarak ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com