Yeterli eğitimi almamış erkek daha çok suç işliyo

Yeterli eğitimi almamış erkek daha çok suç işliyo
AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı İsmail Hakkı Nakilcioğlu, yeterli eğitimi alamamış genç erkek nüfusunun suça oldukça fazla yatkın olduğunu bildirdi.

AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı İsmail Hakkı Nakilcioğlu, yeterli eğitimi alamamış genç erkek nüfusunun suça oldukça fazla yatkın olduğunu bildirdi.

Afyonkarahisar E-Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutuklulara etkili iletişim konusunda konferans verildi. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu tarafından verilen 'Cezaevlerinde İletişim' başlıklı konferans ilgiyle izlendi. Hükümlü ve tutukluların cezaevi ortamındaki söz ve davranış becerilerini geliştirmek, umut ve morallerini yükseltmek, bu kişilerin tahliye sonrasında toplumla uyum içinde yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen konferansta cezaevi görevlileri de hazır bulundu.
Kapalı Cezaevi Konferans Salonu'nda toplanan hükümlü ve tutukluların yanı sıra, sayıları bine yakın olan diğer mahkumların da bulundukları odalarda ve koğuşlarda kapalı devre televizyon yayını yoluyla izledikleri konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu, Türkiye'deki suç tablosunu değerlendirerek şunları söyledi:
'Cezaevindeki her 100 kişiden 3'ü çocuk, 6'sı kadın, 91'i erkektir. Yatanların yüzde 60'ı 20 ile 40 yaş arasında, yüzde 25'i 40 ile 60 yaş arasındadır. İçeridekilerin yüzde 70'i ilkokul mezunu, yüzde 15'i ortaokul mezunu, yüzde 10'u lise mezunu, yüzde 5'i de üniversite mezunudur. Bu tablo gösteriyor ki, yeterli eğitimi alamamış genç erkek nüfus suça oldukça fazla yatkındır. Ancak eğitim düzeyi arttıkça suç oranlarının da düştüğü görülmektedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine her zamankinden çok daha fazla özen göstermek zorundayız.'
Türkiye'deki hükümlü ve tutukluların sayısının yaklaşık 70 bin olduğuna dikkat çeken Nakilcioğlu, bunların bakımı, barındırılması, ihtiyaçlarının karşılanması ve korunması gibi hizmetlerde çalışan kamu görevlilerinin sayısının ise 35 bin olduğunu kaydederek, 'Yani devlet, her iki mahkum için bir kişi görevlendirmek zorunda kalmaktadır. Tek bir hükümlü ya da tutuklunun devlete toplam maliyeti aylık 10 bin lirayı geçmektedir. Bu paranın beşte biri, hatta onda biri, vaktiyle bu kişilerin eğitimine harcanabilmiş olsaydı, şimdi ortada cezaevleri diye bir sorun kalmazdı' dedi.
Hükümlü ve tutukluların cezaevi ortamındaki iletişimde hangi kurallara uymaları gerektiğine de değinen Nakilcioğlu, 'Bu ortamın kasveti; bizi hatalı, kaba söz ve davranışlara yöneltmesin. Gerek görevlilerle kurduğumuz iletişimde gerekse oda ve koğuş arkadaşlarımızla diyaloglarımızda sert ve acı söz söylemeyelim, zehirli dil kullanmayalım. Her şeyi kabullenmek zorunda değiliz, ama 'hayır' demenin de farklı yolları vardır. 'Hayır' derken bile karşımızdaki insanı kırmamaya, onun gönlünü incitmemeye özen gösterelim' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com