Yetimlerin beşte biri İzmir'den

Yetimlerin beşte biri İzmirden
Soma'da hayatını kaybeden madencilerin 432 yetim çocuğundan 84'ü İzmir'de bulunuyor

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN- İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasında Soma ilçesine yakın olan İzmir'in Kınık ilçesinden 48, Bergama'dan ise 8 olmak üzere 56 işçinin hayatını kaybettiğini, şu anda tespit edilen 84 çocuğun babasız kaldığını belirtti.

Türkyılmaz, maden faciasında hayatını kaybeden ailelerin Kınık ilçesindeki yakınlarını ziyaret ederek acılara ortak oldu.

Verilen sağlık hizmetlerini yerinde inceleyen ve maden işçilerinin ailelerinin herhangi bir ihtiyacı olup olmadığını soran Türkyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maden kazasının olduğu ilk andan itibaren Sağlık Bakanlığı'nın hem yöneticileriyle hem de ekipleriyle bölgede bulunduğunu anlattı.

Ailelere psikososyal destek vermek üzere Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla Manisa, Balıkesir, Kütahya ve İzmir'de ekiplerin oluşturulduğunu, bir psikolog bir sosyal hizmet uzmanından oluşan 10 ayrı ekibin de İzmir'deki ailelere destek verdiğini ifade eden Türkyılmaz, bunların durum tespitini yapacaklarını ifade etti.

-Yetimlere özel proje gerçekleştirilecek

Kınık ilçesinde 48, Bergama'da ise 8 olmak üzere 56 işçinin hayatını kaybettiğini, geriye ise tespit ettikleri 84 yetim çocuğun kaldığını dile getiren Türkyılmaz, şöyle konuştu:

"Yetim kalan çocuklara yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte bir takım projeler gerçekleştireceğiz. Eşini kaybetmiş hamile vatandaşlarımız da var. Bunları takip edeceğiz. Hamilelik sürecinde olması gereken aşılar, takipler, doğum sonrasında o bebeğe yapılacaklar, doğacak bebekler takibimizde olacak.

Sağlık adına yakınlarını kaybeden, ya da hayatta olan madencilerimize, yakınlarına yönelik takiplerde bulunacağız. Bu olayın telafisi konusunda sağlık ocaklarımız, hastanelerimiz, doktor, ebe, hemşire yani her bir sağlık personeli konumunda olan bütün arkadaşlarımızla elimizden geleni yapacağız.

Babasının öldüğünü bilip belki arkadaşlarına karşı nasıl davranacağını bilemeyen, kendini kötü hisseden, kötü ruh haline dönen çocuklarımız var. Psikososyal ekiplerimiz bu noktada ciddi bir ihtiyaç. Psikoterapiler belki 3, belki 6 ay belki 1 yıl sürecek. Belki ilaç kullanılması gerekecek. Belki psikiyatri takibine girmeleri gerekecek. Bu ziyaretlerde, takiplerde tespit ettiğimiz ciddi ruhsal çöküntüye girmiş, girebilecek, hiç temenni etmiyoruz ama intihar aşamasına gelebilecek vakalar olabilir. Aileler yakın markajımızda olacak."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com