"Yetişkin Eğitiminin Önemi Seminerleri"

Yetişkin Eğitiminin Önemi Seminerleri
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Biçerli:

ANTALYA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli, Türkiye'de yetişkinlerin hayat boyu öğrenmeye katılımlarının neden istenilen seviyede olmadığı konusunda 4 bin kişi üzerinde bir araştırma yapılacağını bildirdi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından "Yetişkin Öğrenme Projesi" kapsamında Antalya'nın Belek turizm bölgesindeki bir otelde düzenlenen "Yetişkin Eğitiminin Önemi Seminerleri", başladı.

Yaklaşık iki hafta boyunca 4 grup halinde devam edecek seminerlerde 54 ilden bin 200 yaygın eğitim kurumu yöneticisine, "Yetişkin eğitimi nedir, hayat boyu öğrenme, yetişkin eğitimi yönetimi ve temel beceriler" konularında bilgi verilecek.

- Yetişkinlerin hayat boyu öğrenmeye katılımları 

Biçerli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yetişkin Eğitimi Projesi"nin bir Avrupa Birliği projesi olduğunu, bu kapsamda yaptıkları eğitim serisini Antalya'da gerçekleştireceklerini söyledi.

Seminere Türkiye'deki Hayat Boyu Öğrenme'den sorumlu il milli eğitim müdür yardımcıları, halk eğitim ve meslek eğitim merkezi müdür ve yöneticilerinin katılacağını anlatan Biçerli, projenin yaklaşık 1,5 yıldır sürdüğünü kaydetti.

Yetişkin Eğitimi Projesi'nin birkaç önemli çıtası olacağını dile getiren Biçerli, şöyle konuştu:

"Birincisi, Türkiye'de yetişkinlerin hayat boyu öğrenmeye katılımları neden istenilen seviyede değil, bununla ilgili 4 bin kişi üzerinde bir araştırma yapılacak. Bu gerçekten önemli. Bize, bundan sonraki dönemlerde yol gösterici olacağını düşünüyorum. İkincisi, 81 ilde en az 8 bin 100 kişi planlanmıştı ama şimdiden bu sayıyı geçtik. Zannedersem 10 bine ulaştı. Kişilere aile içi iletişim ve güvenli internet eğitimi veriliyor."

"Türkiye'de aile içi iletişimde hakikaten ciddi sorunlar yaşıyoruz" diyen Biçerli, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bu tarz seminerlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnternet güvenliği de aynı derecede önemli. Yine projenin bir başka önemli çıktısı, hayat boyu öğrenme konusunda farkındalık yaratmak. Bunun için de bir kısa film yarışması düzenledik. Zannediyorum çok yakında birinci, ikinci, üçüncü belli olacak. Jüri, değerlendirmeyi yapıyor."

Projenin en önemli aktivitelerinden birinin kendilerini kurum yöneticileriyle bir araya getiren toplantılar olduğuna işaret eden Biçerli, bu sayede çeşitli birimlere aktarmak istedikleri şeyleri anlattıklarını söyledi.

Biçerli, hem yöneticilerle iletişim sağlamak hem de Türkiye'de geniş bir ağ gibi ülkeyi saran hayat boyu öğrenme kurumları arasında icraat ve uygulama birliğini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com