'Yetmez ama evet'çilere şok!

'Yetmez ama evet'çilere şok!
AKP 'bireysel başvuru' söylemiyle referanduma gitti ama Anayasa Mahkemesi rekor kırdı.
Türkiye 12 Eylül 2010 tarihinde AKP’nin anayasada yaptığı değişiklikleri oylamak üzere sandık basına gitti. Referandum süresince en çok dillendirilen konuların başında 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı kazanılması belirtilmişti.
 
Diğer başlık ise Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) gelen mahkûmiyet kararlarının önüne geçebilmek amacıyla bireysel başvuruları kabul etmeye başlayan Anayasa Mahkemesi (AYM), kendisine gelen başvuruların hiçbirini kabul etmeyerek bir rekora imza attı.
 
Geçtiğimiz 22 Mart’ta kendisine gelen başvurulara ilişkin bir istatistik yayınlayan Anayasa Mahkemesi, 2 bin 724’ü “adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesi olmak üzere 3 bin 421 başvuru geldi.
 
Adnan Keskin’in Taraf’taki haberine göre, Yüksek Mahkeme’de bu konuda görevli komisyonlar 366 dosya ve ilgili bölümler ise 25 dosyaya ilişkin kabul edilemez kararı verdi. İstatistik içerisinde herhangi bir başvuruya ilişkin “kabul edilebilir” bilgisi ise yer almadı. Geçen süre içerisinde bireysel başvuru almaya devam eden Mahkeme, son duruma ilişkin dün resmî internet sitesinde yeni bir istatistik yayımladı. Bilgiler içerisinde yine “kabul edilebilir” bir ifade yer almadı.
 
Öcalan’ın kitap başvurusu Bakanlık’ta
 
İmralı cezaevinde yazdığı bir kitabın yayınıyla ilgili yaşadığı sorun nedeniyle avukatı aracılığıyla bireysel başvuruda bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dosyasına ilişkin Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı’ndan görüş istenmesine karar verdi. AYM, Ergenekon davası tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın uzun tutukluluk durumları ne  (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com