YGS Protestocularına Biber Gazlı Müdahale

YGS Protestocularına Biber Gazlı Müdahale
Başkent'te bazı öğrenci ve marjinal sol gruplar, YGS'deki şifre iddiaları ile ilgili öğle saatlerinde Abdi İpekçi Parkı'nda toplandı..

Başkent'te bazı öğrenci ve marjinal sol gruplar, YGS'deki şifre iddiaları ile ilgili öğle saatlerinde Abdi İpekçi Parkı'nda toplandı. Sakarya Caddesi'ne kadar yürüyen grup burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesinde bir dersane önünde toplanan grup üyeleri, dersaneyi basmak istedi. Bunun üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

Açıklamanın ardından grup üyeleri Yüksel Caddesi'ne geçerek protestolarını sürdürdü. Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek isteyen grup ile polis arasında pazarlık yapıldı. Polis ile grup üyeleri arasında pazarlık sırasında ilginç diyaloglar yaşandı. Polisin gruba izin vermemesi üzerine, yüzleri maskelerle kapalı eylemciler polise taş, şişe fırlattı. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri gruba biber gazı ile müdahale etti.

"SİZE TAŞ ATMAK YAKIŞMIYOR"

Bir kadın ise taş atan göstericilere, 'Size taş atmak yakışmıyor' şeklinde tepki gösterdi. Ara sokaklarda bir süre devam eden olaylar, grubun dağılması ile sona erdi. Öte yandan Maltepe'de toplanan yaklaşık 1000 kişilik Halkevleri üyeleri şifre iddialarını protesto etmek için Kızılay Meydanı'na kadar yürüdü. Geniş güvenlik önlemler altında Kızılay Meydanı'na gelen grup üyeleri yapılan açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

YGS PROTESTOLARI YENİ BOYUT KAZANDI

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden örgütlenen binlerce lise öğrencisi, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifre skandalını Taksim Meydanı'ndan Tünel'e yürüyerek protesto etti. Eyleme katılan Lise öğrencileri Cuma günü bir gün süreyle okula gitmeme kararı aldıklarını duyurdu.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden örgütlenen binlerce lise öğrencisi, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifre skandalını Taksim Meydanı'ndan Tünel'e yürüyerek protesto etti. Öğrenciler, ÖSYM Başkanı Ali Demir, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın istifa etmesi gerektiğini belirterek, sınavsız üniversiteye giriş sisteminin getirilmesi gerektiğini söylediler.

ERDOĞAN VE GÜLEN DÖVİZLERİ

Öğrenciler, Cuma günü bir gün okula gitmeyerek, yaşananları protesto edeceklerini kaydettiler. Facebook'taki "İstanbul ÖSYM şifreli soruları protesto etkinliği" grubu üzerinde bir araya gelen binlerce liseli öğlen saatlerinde Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Liseli Gençlik Birliği (LÖB), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Emek Partisi (EMEP), Öğrenci Gençlik Birliği, Devrimci Liseliler'in (Dev-Lis) de aralarında bulunduğu 5 bine yakın öğrenci Taksim Meydanı'nda bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. 'YGS'de şifre var, yeter artık isyan var', 'İdealim tatmin olmak', 'Seri üretim malı değiliz, itaat etmeyeceğiz', döviz ve pankartı açan grup, alkışlarla, ıslıklar ve düdükler çalarak YGS'deki şifre skandalını protesto etti. Sloganlar atan grup, ellerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen'in yan yana olan fotoğraflarını taşıyarak İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Grup Galatasaray Lisesi önünden geçerken TGB üyesi bir grup bir binanın camından üzerinde Fethullah Gülen'in fotoğrafının yer aldığı "Yeni dönem LYS şifreleri gelmiştir' yazılı bir pankart açarak grubun eylemine destek verdi.

BİR GÜN OKULA GİTMEME EYLEMİ

Tünel Meydana gelen grup adına açıklamayı Mihrişah Esen yaptı. Esen, gençliği doğrudan ilgilendiren, geleceğini elinden alan YGS skandalına tepkisiz kalmayacaklarını belirterek "Ey cemaatçiler sınavdan önce müritlerinizi toplayıp verdiğiniz şifrelerin, kopyaların kokusu çıkmaz mı sandınız?Attığınız mesajlar yerine ulaştı. Ali Demir, Nimet Çubukçu ve üniversite öğrencilerinin başının belası Yusuf Ziya Özcan endişeniz olmasın; mesajınız yerine ulaşmıştır. Gençliğin geleceğini çalmaya çalışan bu at hırsızlarının mesajını son derece iyi okumaktadır. Grup üyeleri, bu hafta cuma günü YGS'deki şifre skandalını okula gitmeyerek protesto edeceklerini kaydettikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com