YGS protestosunda arbede

YGS protestosunda arbede
Başkent Ankara'da Yüksek Öğrenim Geçiş Sınavı (YGS), protestosunda öğrenci grupları arasında arbede yaşandı..

Kolej Kavşağı'nda toplanan öğrenci grupları Ziya Gökalp Caddesi'ni trafiğe kapatarak Kızılay'a yürüyüşe geçti. "Sehven boykottayız" yazılı pankart açan grup SSK İşhanı önüne kadar yürüdü. Burada grubu çevik kuvvet barikatı durdurdu.

Grup adına burada yapılan açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapan grup Yüksel Caddesi'ne geçti. Bu sırada grup arasında oturma eylemin sürdürülmesi konusunda tartışma yaşandı.

Yaşanan tartışma Yüksel Caddesi'nde kavgaya dönüştü. Öğrenciler tekme ve tokat ve sopalarla birbirine girdi. Eğitim-sen üyelerinin araya girmesiyle kavga durduruldu.

İZMİR'DE YUMURTALI YGS EYLEMİ

İzmir'de Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) yaşanan şifreleme iddialarını protesto eden bir grup öğrenci, Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Hizmet Binası'na yumurta fırlattı.

İzmir Alsancak'ta kısa süreli oturma eylemi yapan yaklaşık 100 öğrenci, "Sınavlara inat yaşasın hayat', 'Parasız eğitim, şifresiz üniversite', 'Direne direne kazanacağız' şeklinde sloganlar attılar. Bazılarının üzerinde okul üniformaları bulunan öğrenciler, sloganlar ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'i istifaya davet etti. Yanlarında getirdikleri yumurtaları ÖSYM Hizmet Binası'na fırlatan grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

LİSELİ GENÇLERDEN DAVULLU YGS TEPKİSİ

Kayseri'de liseli gençler, YGS'de yaşanan şifre iddialarına karşı eylem yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan liseli gençler, ellerindeki pankartlar ve attıkları sloganlarla YGS'de yaşanan şifre iddialarına tepki gösterdi. 'Şifreli Sınavlar İptal Edilsin', 'ÖSYM Başkanı İstifa Etsin', 'Boşuna mı Dirsek Çürütüyoruz' , 'Yandaş Geçirme Sınavı', 'Sınavda sızıntı var' şeklinde pankartlar taşıyan öğrenciler, YGS ile ilgili şifre iddialarını protesto etti.

Liseli gençler adına konuşan Sait Azmi Türkaslan, emeklilerin çalındığı sınavın iptal edilmesini istedi. Yaşanan şifre skandalına sessiz kalınmamasını isteyen Türkaslan, iddiaların aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

Liseli gençler, yaptıkları açıklamanın ardından AK Parti İl binasına doğru yürüyüşe geçti. Ancak AK Parti İl binasına yürümek isteyen gençlere, polis ekipleri engel olmak istedi. Bir süre polis yetkilileri ile görüşen gençler, polisten izin aldıktan sonra yürüyüşe başladı.

Liseli gençler pankartlar açarak, sloganlar ve şarkılar eşliğinde AK Parti binasına doğru ilerledi. AK Parti İl Binasına önüne gelen gençler, ÖSYM Başkanı aleyhine sloganlar attı.

Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı. Diğer yandan liseli gençlere, Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Ünsal, Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ile bazı sendika temsilcileri de destek verdi.

YGS PROTESTOCULARINA İLGİNÇ PROTESTO

YGS sınavındaki şifre iddialarını protesto eden bir grup tek kişilik başka bir protestocu tarafından protesto edildi.

YGS Sınavı'ndan sonra gündem olan şifre iddiaları nedeniyle ÖSYM, Rize'de CHP Gençlik Kolları, KESK'e Bağlı Eğitim Sendikası ve Sağlık Emekçileri Sendikası tarafından protesto edildi. Rize'de öğle saatlerinde Deniz Caddesi üzerinde toplanan protestocu grup parti ve sendikalara ait bayrakları açarak “Gün gelecek öğrenciler sizden hesap soracak”, “Bizde şifre istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar.

Protesto gösterisi sırasında bir sendika mensubu tarafından Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyir Klııç'ın açıklaması okundu. Ardından öğrenciler adına Tansu Gürgör isimli bir öğrenci konuşma yaptı. Gürgör konuşmasında, lise ve dershane öğrencileri olarak ÖSYM'nin kapatılmasını isteyerek KPSS ve YGS skandallarının sorumlularının cezalandırılmasını istedi.

Protestocu grubun dağıldığı sırada kalabalığa yaklaşan, ismi öğrenilemeyen bir kişi sözlü olarak protestocu grubu protesto etti. Tek kişilik protestocu, “Ne şifresi istiyorsunuz. Sizde alsaydınız. Niye almadınız. Hayret bir şey. Böyle yaparak küçülüyorsunuz” diye bağırdı. Tek kişilik protestocu polis tarafından uzaklaştırıldı.

ÇANAKKALE'DE YGS PROTESTOSU

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde lise öğrencileri, Atatürk Meydanı'nda eylem yaparak YGS'de ortaya çıkan şifre skandalını protesto etti.

Türkiye genelinde 27 Mart'ta yapılan YGS'de şifre skandalının ortaya çıkmasının ardından tüm yurtta başlayan öğrenci eylemleri sürüyor. Gelibolu ilçesinde liselerden toplanan yüzlerce öğrenci, gruplar halinde ellerinde pankartlarla Atatürk Anıtı önünde toplanarak slogan attı. Öğrencilere zaman zaman vatandaşlar da destek verirken, CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Özacar, öğrencilerin haklarını aramaktan asla vazgeçmemelerini isteyerek, "Sizler bizim geleceğimizsiniz. Ama hakkınızı ararken haksız duruma düşmeyin. Haklarınızı bilerek arayın" dedi.

Belediye başkanının gitmesinin ardından gelecek olan diğer öğrenci gruplarını ellerinde pankartlarla bekleyen grup, sloganlar atarak seslerini duyurmaya çalıştı. Protestocu liselilerin bulunduğu bölge Gelibolu Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler tarafından kontrol altına alınırken, Gelibolu Emniyet Müdürü İbrahim Üstün öğrencileri taşkınlık yapmamaları konusunda uyardı. Diğer öğrenci grubunun da gelmesinin ardından eyleme katılan liseliler adına bir açıklama yapan Furkan Canpolat adlı öğrenci, "Biz 4 yıl

boşuna çalıştık. Bunca emeğimizin boşa gitmesine yanıyoruz. Sadece bize öğrenci açısından bakılıyor. Ya ailelerimizin verdiği emek, yaptığı masraflar ne olacak? Emek hırsızlığıdır bu. Biz öğrenciler olarak tatmin olmazken, onların nasıl tatmin olduğuna şaşıyoruz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından çarşıya doğru yürümek isteyen grup, Emniyet Müdürü İbrahim Üstün'ün uyarısı üzerine sessizce dağıldı.

TORBALI'DA YGS EYLEMİ

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta örgütlenen Torbalılı bir grup lise öğrencisi, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soru kitapçığında şifreleme yapıldığı iddiaları nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.

Öğle saatlerinde Torbalı Belediye binası önünde toplanan, aralarında mezunların da bulunduğu yaklaşık 100 lise öğrencisi, üzerinde 'Eğitim hakkımızı çalanlardan hesap soracağız', 'Parasız şifresiz eğitim istiyoruz', 'Şifre sizinse meydan bizim', 'Bu kadar tesadüf bilimi de aşar', 'Önce KPSS şimdi YGS sırada ne var' yazan dövizler açarak ÖSYM aleyhinde sloganlar attı. Öğrenciler, 'ÖSYM sınıfta kaldı', 'Şifreli eğitim istemiyoruz', 'Bu ne biçim rezalet, nerede adalet', 'ÖSYM, hakkımızı yeme' sloganları attıktan sonra basın açıklaması yaptı. Gruba Eğitim-Sen Torbalı Temsilciliği de destek verdi.

Öğrenciler adına basın açıklamasını yapan lise öğrencisi Mert Gürler, YGS soru kitapçığında şifreleme yapıldığı iddialarının öğrencilerin huzurunu kaçırdığını söyledi. Gürler, "Biz bunca yıl sınava hazırlanırken, hayattan kendimizi dışlayarak 'sınavı nasıl kazanırız' diye düşünürken, okullarda aldığımız eğitim yetersiz olduğu için ailemizin üç kuruş parasıyla dershanelere gitme zorunluluğu karşımıza çıkmışken, şifre iddialarının sadece tesadüf olduğuna inanmamızı ve hiçbir şey olmamışçasına hayatımıza

istediğiniz gibi devam etmemizi bekleyemezsiniz. Bizler sınavların kaldırılmasını, geleceğimizin 3 saatlik sınav sistemlerine göre değil, yetenek ve becerilerimize göre değerlendirmesini istiyoruz" dedi.

Ülkedeki 'Paran kadar eğitim' anlayışının artık son bulmasını istediklerini dile getiren Gürler, ezberci eğitim sisteminin tamamen değişmesini, öğretmenin öğrencilerin ve velinin katılımcı özne olduğu yeni, çağdaş, bilimsel bir eğitim sisteminin kurulmasını istediklerini belirtti. Mert Gürler, "Hakkımızın gasp edilmesine dur diyelim. Üniversite okumak isteyenlerin önünü açalım, şifresiz-kopyasız bir eğitim için ele ele verelim" diye konuştu.

Eylem yapan öğrencilere bazı öğretmenler de destek verirken, polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Öğrenciler, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

ADANA'DA ÖĞRENCİLER DERSLERİ BOYKOT ETTİ

Adana'da Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) şifre iddialarını protesto için derslere girmeyen Hacı Ahmet Atıl Lisesi öğrencileri, okul önünde oturma eylemi yaptı.

27 Mart 2011 tarihinde 1 milyon 700 bin öğrencinin girdiği YGS'de soruların şıklarında şifre olduğu iddiaları nedeniyle Hacı Ahmet Atıl Lisesi'nde bir grup öğrenci, sınıflara girmeyerek dersleri boykot etti. Öğrenciler sabah saat 06.30'da okula gelen öğrencilerle tek tek konuşup, YGS'deki şifre olayını protesto için derse girmemeleri çağrısında bulundu. Bir bayan öğretmenin eylemin yasal olmadığı ve okulun uzağında yapılması gerektiği uyarılarına aldırmayan öğrenciler eylemlerine devam etti. Öğrencilerin

bir kısmı zilin çalmasıyla derse girerken, dersi boykot eden öğrenciler okulun giriş kapısına "YGS haksızlığına boyun eğme" yazılı pankart astı. Yanlarında getirdikleri YGS'ye hazırlık kitaplarını yırtıp yakan öğrenciler, ÖSYM'nin sınava girerken verdiği kalemi kırıp, silgi ve kalem açacağı attı.

2 saat süren oturma eylemine katılan Pınar Ezgi A., YGS'de yaşanan şifre olayını protesto ettiklerini söyleyerek, "YGS'nin iptal edilmesini istiyoruz. Çünkü önümüze birçok insan geçiyor ve hayatımızı etkiliyor. Bu yüzden dersleri boykot edip girmiyoruz" dedi.

İnci G. ise, resmen öğrencileri denek olarak kullandıklarını savunarak, "Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Geleceğimizi kullanmaya çalışıyorlar. Kendi ölçülerine bizi uydurmaya çalışıyorlar. Ama biz de buna karşıyız. Bu yüzden dersleri boykot ediyoruz" diye konuştu.

Dilara Y. da, YGS'ye girdiklerini, herkesin bir çaba harcadığını, günlerini, aylarını verdiklerini anlatarak, "Geçen yıl KPSS'de kopya iddiası çıkması, bu yıl YGS'de şifre iddiasının ortaya çıkması bizi çok etkiliyor. Emeklerimiz boşa gitti. Bu nedenle eylem yaparak, derslere girmiyoruz. YGS'yi, ÖSYM'yi ve başımızdaki insanları protesto edip, gereğinin yapılmasını istiyoruz" dedi. Öğrenciler, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

"YGS'DE ŞİFRELİ KOPYA" İDDİALARINA TEPKİ

Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı'nda (YGS) "şifreli kopya" iddiaları, Kırıkkale'de öğrenciler tarafından protesto edildi.

Hüseyin Kahya Parkı'nda bir araya gelen bir grup öğrenci, eğitimde eşitlik istediklerini söyledi. "Söz sırası liselide", "One Minute Ali Demir", "Bizde şifre istiyoruz" yazılı pankartlar taşıyan grup adına bir konuşma yapan Mustafa Doğruöz, "Bizler her şeyin farkındayız. Hakkımızın gasp edildiğini biliyoruz. Ancak bunun hesabını soracağız. Bugün şifrelerle çalınan geleceğimizi gericiliğin eline terk etmeyeceğiz. Şimdi söz sırası bizde, liselilerde. Bizler emeğimizin hakkını istiyoruz" dedi.

Öğrencilerden Salih Can Berk, "Bugün yine bir tezgah ile karşı karşıyayız. Daha önce KPSS'de olduğu gibi, liselilerin geleceğini belirleyen YGS'de de büyük bir kopya olayı olduğu ortadadır. Ali Demir, öğrencilere cevaben gönderdiği mektupta şifreli kopyanın varlığını itiraf etti. Olayın 'sehven' gerçekleştiğini söyleyen Ali Demir'e soruyoruz, 'sen sehven mi ÖSYM başkanı oldun'" diye konuştu. Basın açıklaması sonrası öğrenciler, olaysız şekilde dağıldı.

KIZILAY'DA YGS PROTESTOSU

Ankara'da Türkiye Gençlik Birliği yanlısı bir grup öğrencisi düzenledikleri yürüyüşle YGS'deki 'şifre' iddialarını protesto etti.

Kızılay Sakarya Caddesi'nde toplanan öğrenciler "Yaşasın öğrenci dayanışması", "Şifreyi çözdük kalemleri kırdık" şeklinde sloganlar attı. Sakarya Caddesi içinde yürüyerek slogan atan gruba dershane öğrencileri de alkışlarla destek verdi. Sakarya Caddesi'nde Özgürlük Anıtı önünde grup adına bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, YGS'nin iptali talep edilerek Milli Eğitim Bakanı ve ÖSYM Başkanı'nın istifası istendi. Açıklama sırasında bir eylem yapan öğrencilerin bazı arkadaşları bir binanın çatısında bir pankart açtı. Öğrencilere bina görevlileri müdahale etti. Öğrenciler polisin kimlik kontrolü yapmasın ardından serbest bırakıldı. Eylem olaysız sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com