YGS skandalı meclis gündeminde!

YGS skandalı meclis gündeminde!
ÖSYM'nin tüm illerde uyguladığı saatli kamera uygulaması Kocaeli'nde neden uygulanmadı?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan YGS'de kopyanın önüne geçilmesi için uygulanan, ancak Kocaeli'de uygulanmayan dijital saat görünümlü kamera uygulaması hakkında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya soru önergesi verdi.

Türkkan "Üniversite hayali kuran 1 milyon 851 bin 326 aday Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na girmiş, Kocaeli’de de 17 bini örgün öğretim olmak üzere toplamda 45 bin aday YGS`de ter dökmüştür.

ÖSYM, geçtiğimiz yıllarda gerek KPSS, gerekse YGS`de yaşanan kopya skandalının önüne geçmek için Türkiye genelinde bir ilk gerçekleştirmiş ve 28 bin 600 sınav salonuna dijital saat görünümünde kamera koymuştur. Ancak ‘Güvenli ve adil` bir sınav için uygulanan bu sistem Kocaeli’de uygulanmamıştır. ÖSYM'nin Kocaeli’deki sınav salonlarına kamera yerleştirmediğini dile getirerek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya şu soruları yöneltti:

1- YGS`de yaşanan kopya skandalının önüne geçmek için Türkiye genelinde gerçekleştirilen dijital saat görünümünde kamera uygulamasının Kocaeli’de uygulanmadığı doğru mudur, eğer doğruysa neden uygulanmamıştır?

2-Kocaeli’de YGS’ye giren öğrencilerin kopya çekmesini önlemek amacıyla ne gibi güvenlik önlemleri alınmıştır?

3-Kopya skandalının önüne geçmek için uygulanan dijital saat görünümünde kamera uygulamasına neden bütün şehirler hazır olduğunda geçilmemiştir, Kocaeli’nin ayrı tutulmasının özel bir sebebi var mıdır? (BCO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com