YGS’de şifre iddiasına protesto davası başladı

YGS’de şifre iddiasına protesto davası başladı
“YGS’de şifre iddiasına" protesto davası Balıkesir’de başladı

Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda şifre iddialarını protesto ettikleri gerekçesiyle haklarında 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava kapsamında ilk kez hakim karşısına çıkan büyük bölümü öğrenci ve öğretmen 45 sanığa, Balıkesir Adliyesi önündeki basın açıklamasıyla testek verdi.

YGS’de şifre iddialarını geçen 27 Mart’ta protesto eden 14?ü Eğitim-Sen üyesi 16 öğretmeninde aralarında bulunduğu 45 kişi hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Tamamı tutuksuz olan sanıkların, bugün Balıkesir 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, yargılanmasına başlandı. Duruşmaya tüm sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşma ise sanıkların ifadelerinim alınması ve dosya eksikliklerinin tamamlanması için ertelendi.

Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi, duruşma öncesi, adliye önünde basın açıklaması yaparak, sanıklara destek verdi. Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Suat Kılıç, açıklamasında, sanıklar arasında öğrenciler ve bazı siyasi parti üyelerinin de bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

Birkaç saatlik sınavlara mahkûm edilen gençlerimizin geleceği pamuk ipliğine bağlı iken, ‘şifre var, kopya yok' söylemiyle kimlerin bu yarışa bir adım önde başladığını hala merak ediyoruz? Şifre ve kopya skandallarının sorumlularına soruşturma açılmasına engel olunarak, gençlerimizin geleceğine ipotek koyulmuştur. Somut deliller olmasına rağmen KPSS'de yaşananlar halen aydınlatılmamış, YGS'deki şifre skandalı da adeta deyim yerindeyse ört bas edilmiştir. ÖSYM, sınava giren adayların cevap anahtarlarını kaybetmiş ve 3 gence tekrar sınav stresi yaşatmıştır. ÖSYM diploma denklik sınavında bir önceki yılın sorularını aynen sorarak ‘sehven' oldu diyebilmiştir. ALES'te yaşanan eksik kitapçıklar için yeniden sınav düzenlenmiş, fırsat eşitliği yok edilmiştir. ÖSYM bu sınav çürümesinin karşısında sınavları sadece güvenlik sorununa indirgeyerek, sınav görevlilerini adeta kopyanın sanığı haline getirmiştir."

SINAV CENDERESİ

Gençlerimizi ve geleceğimizi bu skandallar dizine terk etmeyeceğiz” diyen Kılıç şöyle konuştu:

Sınav sisteminin zulmüne, eğitim hizmetinin ticarileştirilmesine karşı geleceğimize sahip çıkan eğitim ve bilim emekçileri, öğrenciler ve velileriz. Biliyoruz ki, eğitim sistemi sınav cenderesinden kurtarılmadığı sürece bu cadı kazanı kaynamaya devam edecek, birileri her zaman önde olacak. Gençlerimizin haklı taleplerinin destekçisi olmaya devam edeceğiz. Öğrencilerimiz ülkemizin geleceğidir. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini karartmalarına izin vermeyeceğiz."

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com