Yılanı getir parayı götür

Yılanı getir parayı götür
Muş’ta bir çiftçi, meyve bahçelerine zarar veren farelerle baş edemeyince çözümü yılan satın almakta buldu.
Merkeze bağlı Akpınar köyü yakınlarında Aşar ailesine ait çiftlikte çok sayıda meyve ağacı, farelerin kemirmesinden dolayı kurudu. 7 yıl önce diktikleri meyve ağaçlarının fareler yüzünden kuruması üzerine harekete geçen Aşar ailesi, denedikleri birçok yöntemden sonuç alamadı. Bir süre önce arazide buldukları yılanları getirip tarlaya bırakan Aşar ailesi, yılan bıraktıkları tarlada kuruyan ağaç sayısının az olduğunu fark edince değişik bir yola başvurdu. Çevre köylere haber alan Aşar ailesi, zehirsiz yılanları boyutuna göre 100 ile 200 TL arasında satın alacaklarını söyledi.
 
Başlattığı kampanyayla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Serhat Aşar isimli çiftçi, yaklaşık 7 yıldır emek verdiği meyve ağaçlarının farelerin kemirmesinden dolayı kuruduğunu anlatarak, “Tek çözüm olarak yılan bırakmayı düşünüyorum. Yılan da ha deyince bulunabilecek bir hayvan olmadığı için kampanya başlattım. Yılanın boyutuna göre 100 ile 200 TL arası ücret vereceğim. Her yılanı almıyorum, sadece tarla yılanını alıyorum. Kendim bulabildiğim yerden birkaç tane getirdim ama onlar da yetersiz kalıyor. Şu ana kadar 5 tane vatandaş bana yılan sattı. Getirilen yılanları kendimize ait başka bir araziye bıraktım, o bahçe ile yılan bırakmadığım bahçe arasında büyük fark var. Yılan bırakmadığım bahçedeki meyve ağaçlarının yüzde 50’si kurudu. Diğer bahçede ise zarar daha az” dedi.
Kendisinin de daha önce yılan öldürdüğünü belirten Aşar şöyle konuştu:
 
“Daha önce ben de bir yılan düşmanıydım çünkü yılanı bize düşman olarak anlatmışlardı. Bir gün arazide çalışırken bir yılan öldürdüm ve karnının şiş olduğunu gördüm. Karnını açtığımda 6 tane fare yuttuğunu gördüm ve o gün büyük bir hata yaptığımı anladım. Çünkü yılanın insana zararı yok. Tam aksine çiftçinin en büyük dostu yılandır. Bu konuda devlete de büyük görev düşmektedir. Çiftçinin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Yılanın faydalarının çiftçiye anlatılması lazım.”
 
Yılanlar konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Aşar, “Yılanların sayısının azalmasının nedeni biçme makineleri çünkü o makinelerle tarladaki mahsul biçilirken yılanları da yok ediyorlar. Ayrıca araç sürücülerinin de bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Çünkü yol ortasında giden bir yılan gören sürücüler gaza basıp yılanı eziyor. Yılan gördüğümüz zaman ayağımızı gazdan çekelim ve yılanı öldürmeyelim. Bir yılanı öldürmek çiftçiye büyük zarar veriyor. Lütfen yılanı öldürmeden önce bir kez daha düşünelim” ifadelerini kullandı.
Aşar, başlattığı kampanyayı daha fazla duyurmak için kendilerine ait çiftliğin etrafını çevreleyen tel örgülere, "Yılan satın alınır" yazılı mukavva astı.  (EAK)
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com