“Yılda 100 adet anız yangınına müdahale ediyoruz”

“Yılda 100 adet anız yangınına müdahale ediyoruz”
Uşak Orman İşletme Müdürü Haydar Demir, 2010 yılı yangın sezonunda 14 ayrı yangında 35 hektarlık ormanın yandığını söyledi. Her yıl ortalama 100 tane anız yangınına müdahale ettiklerini belirten Demir, ormanların korunması noktasında orman köylülerinin d

Uşak Orman İşletme Müdürü Haydar Demir, 2010 yılı yangın sezonunda 14 ayrı yangında 35 hektarlık ormanın yandığını söyledi. Her yıl ortalama 100 tane anız yangınına müdahale ettiklerini belirten Demir, ormanların korunması noktasında orman köylülerinin duyarlı olduğunu da söyledi.
Uşak'ın orman yangınları konusunda birinci derece risk bölgesi olduğunu, son yıllarda çıkan yangınlara hızlı ve etkili müdahalede başarılı olduklarını anlatan Haydar Demir, bağ bahçe temizliği ve tarlalarda anız ateşi yakan çiftçilerin daha duyarlı olmasını istediklerini belirtti. 2009 yılında 22 yangında 19 hektarlık orman alanını kaybettiklerini 2010 yılında ise 14 yangında 35 hektar alanın yandığını bildiren Orman İşletme Müdürü Haydar Demir, “ Orman yangınlarına 8 arasöz, iki su tankeri ve yer ekiplerimizle müdahale ediyoruz. Her sezon orman yangınlarından çok anız yangınlarına müdahale ediyoruz. Yılda ortalama 100 adet anız yangınına müdahale ediyoruz. Çiftçilerimizin bir çoğu anız yakma alışkanlığından bir türlü kurtulamadı. İlimizde orman yangınlarının tamamına yakını da bağ bahçe temizliği ve anız ateşinden çıkıyor. Anız ateşi konusunda çiftçilerimizin ve tarla sahiplerinin daha duyarlı olmasını arzu ediyoruz”dedi.

“ORMAN KÖYLÜSÜ DUYARLI”
Orman köylülerinin yangınlar ve ormanların korunması noktasında çok duyarlı olduğunu da ifade eden Demir, “ Köylülerimizle yakın temas kurmaya çalışıyoruz. Dikim, kesim ve bakım gibi çalışmalarda köylülerimizi istihdam ediyoruz. Bu nedenle ormanların korunmasında ve yangınlarda çok duyarlı davranıyorlar. Orman köylülerinin duyarlı olması bizi mutlu ediyor. İlimizde bin 611 kilometre orman yolumuz var. Her yıl bu yolların bakımını yapıyoruz. Olası bir yangında köylüler de çalışmalara destek veriyor. Denizli Bölge Müdürlüğü'nden ve çevre illerden de yangınlarda helikopter desteği alıyoruz. Müdahale için gelen helikopterler yangın söndürme havuzları ve göletlerden su alıyorlar. Yangın sezonu Kasım ayı sonunda bitiyor. Sezon sonuna kadar yangın olmamasını temenni ediyoruz. Özellikle hafta sonları ormanlık alanlara pikniğe giden vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com