Yıldır beklenen IQF rüyası gerçek oldu

Yıldır beklenen IQF rüyası gerçek oldu
Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği tarafından 2006 yılında Pazarlar İlçesinde kurulan Entegre Soğuk Hava Tesislerine IQF(ani şoklama ünitesi kuruldu.
Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği tarafından 2006 yılında Pazarlar İlçesinde kurulan Entegre Soğuk Hava Tesislerine IQF(ani şoklama ünitesi kuruldu. 
2006 yılında Tarım Bakanı M. Mehdi Eker tarafından açılışı yapılan tesis tarımla geçimini sağlayan bölge halkının umut kapısı oldu. IQF ünitesinin kurulması ile bölge üreticinin umutları bir kat daha arttı.
Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliğinin sermayesi ile yapılan Pazarlar Entegre Soğuk Hava tesisleri yine Kütahya Bölge Birliği tarafından işletiyor.
Yaklaşık 500 bin lira olan IQF ünitesi yapılan çalışmalar sonucunda Pazarlar Entegre Soğuk Hava tesislerine kuruldu. IQF ünitesinin kurulmasıyla birlikte bölgede ürün çeşitlerinde çoğalma olması bekleniyor. Tesisin sadece yaz mevsiminde değil tüm yıl çalışarak hem bölge halkına yararlı olacağı hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağı bildirildi.
TKK Pazarlar Entegre Soğuk Hava Tesisi 18500 m² lik arazi ürerinde, 8000 m² kapalı alanda kuruldu. 250 tonluk 8 ürün muhafaza odası ile -/+20 dereceli 2000 ton depolama kapasitesi mevcuttur. 750 m² ürün isleme bölümü mevcut olup, yılda 600 ton şoklanmıs meyve isleme kapasitesi bulunuyor. IQF ünitesinin kurulması ile tesisin ürün işleme kapasitesinin artacağı bildirildi.
Pazarlar Entegre Soğuk Hava Tesisi sorumlusu Cesur Canpolat, IQF ünitesi hakkında bilgi verdi. Canpolat, “ IQF(Individual Quick Frozen - Bireysel Hızlı Dondurma), dondurulmuş gıda teknolojisinde ileri bir sistem ve uygulamadır. Bu yöntemle gıda ürünleri çok kısa sürede -40 ºC soğukta tek tek dondurulur. Bu işlem, ürünlerin içindeki suyun donmasıyla gerçekleşir ve bu yolla gıda ürünlerinin katkı maddesiz uzun ömürlü olması sağlanır. Uygulama sırasında besin kaybını önlemek için besinlerin hücre zarı çatlatılmadan gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu da besinlerin -5 °C ısıya çok hızlı bir şekilde geçmelerini gerektirir. Dondurma çok doğal bir saklama şeklidir, bu yöntemin ev tipi dondurucudan tek farkı ürün ısısını şoklayarak -40 °C’ye kadar indirebilmesi özelliğidir. Ev tipi dondurucularda dondurma işlemi yavaş gerçekleştiği için besinlerin hücre zarını çatlatarak ürünlerde besin değeri kayıplarına neden olur. Derin dondurma hiçbir katkı maddesi içermeyen bir yöntemdir.
IQF yöntemi ile -40 ºC’ de şoklanarak donduruldukları ve -18 ºC derecede saklandıkları için dondurulmuş gıdalarda çürüme sebebi olan mikroorganizmaların üremesi ve bunun sonucunda ürünlerin bozulması, besin değerlerinin kaybolması mümkün değildir” dedi.
Bu tesis sayesinde hem bölge halkının kazanacağını hem de ülke ekonomisinin kazanacağını belirten Canpolat, “ Bölge halkının tek geçim kaynağı tarımdır. Bölge halkı bu tarihten itibaren ürün yetiştirecek bizlerde Tarım Kredi olarak alım garantisi vererek üreticinin ürününü işleterek ülke ekonomisine kazandıracağız. Bu işlemden hem bölge halkı kazanacak hem de ülke ekonomisi kazanacak. Bu tesiste işlenecek ürünler iç ve dış piyasaya sunulacaktır” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com